Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Nie chcemy zakładać własnych firm, ale musimy!

agad
Archiwum/Tomasz Wilczkiewicz
Nie możemy znaleźć pracy, więc rejestrujemy własną działalność. Kuszą nas niższym ZUS-em przez dwa lata, ale to nie jest klucz do rynkowego sukcesu.

Otworzyłam zakład kosmetyczny tylko dlatego, że nikt nie chciał mnie zatrudnić - zdradza pani Monika z Bydgoszczy. - Przeszłam odpowiednie szkolenia, na własny biznes dostałam dotację z urzędu pracy.

Ma swój zakład, ale rozważa emigrację

- Jednak nie wiem czy to był dobry pomysł, bo koszty utrzymania mnie przerastają. Coraz częściej muszę pożyczać pieniądze na czynsz za lokal. Jeszcze tylko przez kilka miesięcy będę płaciła niższy ZUS. A później? Nie wiem, rozważam emigrację. Gdy słyszę opowieści, jak to Polacy chętnie otwierają własne firmy, krew mnie zalewa. To zwykła manipulacja, ponieważ wielu z nich, jak ja, nie miało innego wyjścia - dodaje bydgoszczanka.

Te słowa potwierdzają informacje z rynku pracy. Większość nowych firm to indywidualne działalności gospodarcze. Choć ich właściciele również zatrudniają innych, przeważają wśród nich tacy, którzy są szefami samych siebie, czyli prowadzą jednoosobowe biznesy.

Jednak coraz mniej mieszkańców regionu ma ochotę na prezesowanie. Wroku powstało prawie 18 tys. indywidualnych działalności, natomiast w 2014 r. mniej - ponad 15 tys. Tymczasem od stycznia do marca br. liczba rejestrowanych biznesów również jest mniejsza niż w tym samym czasie poprzedniego.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że nie jest już łatwo zdobyć dotację na własną działalność i na ten cel trafia mniej pieniędzy.

- Ten rok może być trudny, a szczególnie dotyczy to branży finansowej i ubezpieczeniowej - twierdzi Cezary Dembski,prezes firmy doradczej ADS Family w Toruniu. - Trzeba mieć silnych partnerów, którzy są w stanie pomóc merytorycznie. Bez takiej pomocy nie ma co myśleć o zakładaniu agencji ubezpieczeniowej. Ci, którym brakuje silnego wsparcia, będą mieć problem z przetrwaniem.

Padają już w roku, w którym powstały

W Kujawsko-Pomorskiem w 2014 roku powstało nieco ponad 400 firm z branży finansowo-ubezpieczeniowej. Spadek liczby nowych z tego segmentu jest większy niż średnia krajowa. Wiele z nich upadło w roku, w którym powstały.

- Niestety, nasz region to trudny rynek. Klienci porównują i weryfikują produkty, opierają się na rekomendacjach znajomych. Dodanie nowych usług do oferty to jedno, a drugie to skuteczna sprzedaż - dodaje Cezary Dembski.

Według szacunków Komisji Europejskiej, na koniec 2013 roku w Polsce działało 1,54 mln małych i średnich firm zatrudniających maksymalnie 9 osób. Zajmowaliśmy pod tym względem 5. miejsce w Unii Europejskiej. Według KE, w 2014 roku przybyło nam 63,3 tys. MSP. Łącznie wszystkich firm w rejestrach GUS jest ponad 4 mln, ale funkcjonuje jedynie 1,8 mln.

Mniej chętnych na samodzielny biznes w Kujawsko-Pomorskiem
2014 rok:
Zostało zarejestrowanych 15 500  indywidualnych działalności gospodarczych
92 % ze wszystkich nowych nowych firm to były indywidualne działalności gospodarcze
2013 rok:
Zostało zarejestrowanych 17 166 indywidualnych działalności gospodarczych
95 % ze wszystkich nowych nowych firm to były indywidualne działalności gospodarcze
Najwięcej powstaje ich na Mazowszu - ponad 50 000 rocznie
Najmniej powstaje w Opolskiem - 6 700
(Źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska