Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Statystycy wiedzą już co mamy w domach. Zaskakujące wyniki spisu powszechnego

opr. wixad
Na koniec marca 2021 roku blisko 95% mieszkań w Polsce było wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne: wodociąg, ustęp i łazienkę.
Na koniec marca 2021 roku blisko 95% mieszkań w Polsce było wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne: wodociąg, ustęp i łazienkę. Tomasz Hołod
Spis powszechny ujawnił co mamy w domach. Według danych z przeprowadzonego w 2021 roku badania nasz region wypadł całkiem nieźle na tle innych.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego (NSP) z 2021 roku nie tylko ogólnie ukazują poprawę wyposażenia technicznego mieszkań i budynków w Polsce, ale także pozwalają przyjrzeć się różnicom między województwami.

Woda w kranie - najlepiej na Śląsku, najgorzej w Łódzkiem

Na koniec marca 2021 roku blisko 95% mieszkań w Polsce było wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne: wodociąg, ustęp i łazienkę. Do tego w więcej niż połowie mieszkań występowały centralne ogrzewanie i gaz z sieci.
To wyraźna zmiana w porównaniu z danymi z NSP z 2011 roku. Wówczas liczba mieszkań z dostępem do wodociągu wynosiła około 13 milionów, a w 2021 roku wzrosła do prawie 14,9 miliona, co stanowi 97,1 proc. ogółu mieszkań. Chodzi więc o 15-procentowy wzrost.

Najlepsze wyposażenie wodociągowe znajduje się w województwach śląskim (98,7 proc.), opolskim (98,2 proc.) i warmińsko-mazurskim (98,0 proc.). To oznacza, że mieszkańcy tych regionów mają praktycznie pewność dostępu do bieżącej wody. Najniższy odsetek mieszkań wyposażonych w wodociąg odnotowano natomiast w województwach: świętokrzyskim (95,8 proc.), łódzkim (96,3 proc.) i lubelskim (96,4 proc.). W naszym regionie do wodociągów podłączonych jest 97 proc. mieszkań, czyli minimalnie poniżej ogólnopolskiej średniej.

Wstydliwy problem Lubelskiego, u nas nieźle

Podobny zwyżkowy trend można zaobserwować w przypadku mieszkań z łazienką. Tu liczba wzrosła o 19,4 proc. w porównaniu z 2011 rokiem, sięgając 94,8 proc. Mieszkania wyposażone w ustępy spłukiwane wodą bieżącą również stały się bardziej powszechne, zwiększając swój udział do 94,8 proc. Jeśli chodzi o odsetek WC wyróżniają się Śląskie i Opolskie (po 97,6 proc.), oraz Lubuskie (96,3 proc.). Duży odsetek mieszkańców może tylko pomarzyć o ubikacji w domu w województwach: lubelskim (91,7 proc.), świętokrzyskim (91,9 proc.) i podlaskim (92,6 proc.). Na tym tle Kujawsko-Pomorskie z 95,5 proc. przedstawia się przyzwoicie dopóki nie uświadomimy sobie, że mowa aż o około 30 tys. mieszkań.

Ogrzewanie - do Świętokrzyskiego z siekierą

Najważniejszą zmianą jest jednak znaczący wzrost liczby mieszkań z centralnym ogrzewaniem, który wynosi 19,6 proc. W 2021 roku ponad 12,9 miliona mieszkań posiadało centralne ogrzewanie, co stanowiło 84,4 proc. ogółu mieszkań. Największy odsetek mieszkań ogrzewanych centralnie występuje w mieszkaniach na Śląsku (91,2 proc.) oraz w Zachodniopomorskiem (87,4 proc.) i Pomorskiem (87,2 proc.). Po przeciwnej stronie zestawienia mamy województwa: podlaskie (81,3 proc.), lubelskie (80,1 proc.) i świętokrzyskie (80,1 proc.). W tych regionach mieszkańcy częściej korzystają z innych źródeł ciepła, takich jak piece kaflowe czy ogrzewanie lokalne. W tym towarzystwie Kujawsko-Pomorskie wygląda całkiem nieźle z 85,3 proc.

Ogrzewanie centralne - Kujawsko-Pomorskie powyżej średniej

W kontekście problemów w zanieczyszczeniem powietrza na uwagę zasługuje fakt, że znacząco powiększyła się liczba mieszkań wyposażonych w gaz z sieci. W 2021 roku dysponowało nim prawie 8,8 miliona mieszkań, czyli 15,8 proc. więcej niż w 2011 roku. Największą liczbą beneficjentów sieci poszczycić mogą się Podkarpackie (76,8 proc.) i Śląskie (67,5 proc.). W Kujawsko-Pomorskiem ten odsetek wynosi zaledwie 50,6.

Mieszkania ogrzewane indywidualnie stanowią nadal znaczącą część rynku. Na koniec marca 2021 roku było ich ponad 8,1 miliona, z czego prawie 5,9 miliona korzystało z centralnego ogrzewania rozprowadzanego indywidualnie. Najczęściej stosowanymi źródłami energii do ogrzewania indywidualnego były węgiel kamienny, gaz ziemny i drewno. Ogrzewanie centralne występuje najczęściej w Zachodniopomorskiem (87,4 proc.), Mazowieckiem (86,2 proc.) i Pomorskiem (87,7 proc.). Nasze województwo plasuje się w ścisłej czołówce – aż 85,3 proc. mieszkań posiada ogrzewanie rozprowadzane centralnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska