Zobacz wideo. Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?
Testowanie nauczycieli na obecność Covid-19 rozpoczęło się w poniedziałek 11 stycznia i potrwa do piątku 15 stycznia.
- Z testów na obecność koronawirusa mogą skorzystać nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych oraz pracownicy niepedagogicznych tych szkół - informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Z testów wyłączone zostały osoby, które przeszły Covid-19, tzw. ozdrowieńcy. Testy dla nauczycieli są dobrowolne i bezpłatne.
- W województwie kujawsko-pomorskim zgłosiło się 8337 osób, czyli 50 proc. uprawnionych do skorzystania z testów na obecność koronawirusa. W tej grupie mamy 5584 nauczycieli, a pracowników niepedagogicznych - 2753. Te 50 proc. to mniej niż wynosi średnia krajowa - 60 proc. A są województwa, na przykład świętokrzyskie, w których do testowania zgłosiło się około 70 proc. uprawnionych - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator .
Chętnych do testowania mogłoby być więcej
- Trudno powiedzieć, dlaczego w województwie kujawsko-pomorskim na testy zapisało się mniej osób niż w innych regionach kraju - mówi Marek Gralik. - Generalnie spodziewaliśmy się większego zainteresowania tym bardziej, że ZNP twierdził, że nauczyciele chcą się przetestować. Może niesprzyjający jest czas - okres ferii i nauczyciele nie chcą opuszczać domów - do punktów testowania przeważnie trzeba podjechać. Poza tym nauczyciele są jedną z najlepiej poinformowanych grup, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa. Może uważają, że skoro przestrzegają reżimu sanitarnego, to raczej nie powinni się zarazić i dlatego się nie testują. Ale według mnie badanie ma sens, biorąc pod uwagę, że za nami okres świąt, Nowego Roku, kiedy tych kontaktów było więcej.
W Bydgoszczy przetestują w szkołach
W województwie kujawsko-pomorskim testy będą przeprowadzane w placówkach medycznych i punktach „drive thru”. Wyjątkiem jest Bydgoszcz - tu testowanie nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych będzie odbywać się w szkołach. Wytypowano ich pięć: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 przy ul. Bora Komorowskiego 2, Zespół Szkół nr 8 przy ul. Pijarów 4, SP 32 przy ul. Bałtyckiej 59, SP 60 przy ul. Glinki 117 i SP 63 przy ul. Goszczyńskiego 3.
W Bydgoszczy na testy zapisało się 1391 osób (dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy). W powiecie bydgoskim chętne są 584 osoby. Testy dla nich odbędą się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmunologii oraz Centrum Onkologii.
To też może Cię zainteresować
W Toruniu testy przy Motoarenie
Jak informuje Urząd Miasta Torunia, według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej do pobrania wymazów zgłosiło się 762 pracowników toruńskiej oświaty, z czego 526 to nauczyciele klas I-III, a 236 inni pracownicy.
W Toruniu testy wykonywane będą w dwóch punktach prowadzonych przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną przy Motoarenie.
W Grudziądzu testują w szpitalu
- Chęć przebadania się na obecność COVID-19 w tym tygodniu wyraziło około 550 pracowników grudziądzkich placówek oświatowych [w tym nauczycieli - przyp. red] - informuje Beata Adwent, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Testy będą przeprowadzane w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego. Testowanie nauczycieli będzie odbywało się zgodnie z harmonogramem przekazanym do placówek i potrwa do piątku 15 stycznia.
We Włocławku punkt przy placu cyrkowym
We Włocławku i powiecie włocławskim chce się poddać testom 648 osób. Testy będą przeprowadzane w punkcie „drive thru” przy ul. Broniewskiego (tzw. „plac cyrkowy”).
O tym trzeba pamiętać przed badaniem
Osoby zgłaszające się na test powinny mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, oświadczenie - zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz zlecenie na badanie (koniecznie z pieczątką szkoły).
Minimum 2 godziny przed wykonaniem badania nie należy: spożywać posiłków, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków oraz palić papierosów.
