"Bieżący tydzień przyniósł niewielkie spadki notowań zbóż, co może odzwierciedlać nasilającą się presję podaży kukurydzy z tegorocznych zbiorów na półkuli północnej", czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA. Spadki widać także w loklanych notowaniach Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Kukurydza na przełomie września i października kosztowała średnio w regionie 422 zł za tonę. Jeszcze w połowie września punkty skupu płaciły średnio ok. 505 zł/t, a na początku września i w sierpniu skuopująca firma oferowała 650 zł/t.
Kukurydzy w Polsce jest w tym roku dużo, więc na znaczną poprawę ceny trudno liczyć. Unijne zbiory kukurydzy w tym roku są prognozowane na 60,5 mln ton, czyli o 4,2% więcej niż w 2015. Należy jednak pamiętać, że ubiegłoroczne zbiory były wyjątkowo niskie z powodu letniej suszy.
Opublikowanego niedawnowrześniowego raportu IGC wynika, że globalna produkcja została w nim oszacowana na 2 069 mln ton. "Podniesiono szacunek zbiorów pszenicy na świecie z wcześniejszych 743 mln ton do 747 mln ton. Oznacza to zbiory o 11 mln ton wyższe niż sezon wcześniej", podają autorzy raportu FAMMU/FAPA.
Tegoroczne zbiory pszenicy w UE są mocno rozczarowujące, tym bardziej, iż na poziom cen w UE wpływać będą tendencje na rynku światowym.
293,4 mln ton (o 5,6% mniej w porównaniu do 2015 roku) wyniosły wg francuskiej organizacji Coceral tegoroczne zbiory zbóż w UE. "Unijna produkcja pszenicy miękkiej została oszacowana na 133,8 mln ton, o 13,7% poniżej zeszłorocznego rezultatu". W Polsce rolnicy zebrali w tym sezonie więcej zbóż niż w w 2015 (wzrost o 3,4% do 28,3 mln ton).
"W ostatni poniedziałek unijny zespól monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze oszacowania średnich plonów kukurydzy w UE uwzględniając negatywne skutki upałów i suszy, do 6,84 t/ha wobec 7,23 t/ha w sierpniowej prognozie. Jest to jednocześnie o 1,3% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat, w dalszym ciągu jednak powyżej zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha".
Produkcja rzepaku w UE w 2016 roku zmniejszyła się do 19,9 mln ton (-10%) na skutek wzrostu średnich plonów z 3,5 t/ha wobec 3,15 t/ha przy nieznacznym spadku areału.
Żródło: FAMMU/FAPA, KPODR