Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisy rozliczania kontraktu szpitala w Rypinie z NFZ-em

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
pixabay.com
W drugiej części rozmowy z Pomorską Sebastian Nowocin, prezes zarządu Mazowieckiego Biura Rozliczeń Kontraktów, przybliża jak w praktyce wygląda rozliczanie szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Firma od marca 2017 roku do kwietnia 2019 roku wykonała te obowiązki w ramach współpracy z rypińskim szpitalem. Teraz ponownie rozliczaniem zajmują się pracownicy lecznicy.

Dlaczego rozliczanie kontraktów, przykładowo z Narodowym Funduszem Zdrowia, przez zewnętrzne firmy jest tak powszechne?

Wymogi ze strony NFZ z roku na rok są coraz większe. Komplikują się zasady rozliczeń, rośnie zakres obowiązków, którymi są obciążane podmioty lecznicze. Dziedzina ta hermetyzuje się już na tyle, że sytuacja, w której przychodnia czy szpital całość obowiązków wykonuje samodzielnie, co było standardem jeszcze kilka lat temu, staje się rzadkością.

Jak w praktyce wygląda rozliczanie szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia?

10-15 lat temu do rozliczenia placówki z płatnikiem publicznym wystarczył Excel i dyskietki. Obecnie protokół rozliczeniowy i różnego rodzaju wymogi a także sposób egzekwowania ich zmienił się na tyle, że niezbędne jest zarówno specjalistyczne oprogramowanie jak i ekspercka wiedza, by te same świadczenia medyczne rozliczyć optymalnie i bez ryzyka. Należy pamiętać, że NFZ weryfikuje świadczenia wstecznie – do 5 lat – i to trzeba mieć na uwadze, zarządzając działem statystyki medycznej w szpitalu; ważne jest też, by wiedzieć, do czego ma się prawo i potrafić to następnie obronić. Przykładowo – nie sprawozdając niektórych świadczeń mamy spokój i pozornie brak błędów, co oczywiste, bo NFZ nie dostaje żadnych informacji i zakłada, że nie były wykonane. Po najnowszych zmianach dotyczących lecznictwa stacjonarnego (sieci szpitali) konsekwencje takiego zachowania są poważne.

Jakie konsekwencje ma pan na myśli?

W przypadku niewykonania bieżącego ryczałtu (szpital otrzymuje wynagrodzenie nie wprost za wykonane świadczenia ale uzgodnioną kwotę – tzw. ryczałt) kwota na kolejny rok ulegnie obniżeniu do wartości rzeczywistego wykonania. W przypadku przekroczenia ryczałtu w górę (a to jest możliwe tylko wtedy, gdy usługi są sumiennie wysyłane w raportach a nie pomijane z przyzwyczajenia lub odrzucane w wyniku błędów formalnych) szpital ma szanse na zwiększenie puli środków w kolejnym roku o 3 proc. To swojego rodzaju inwestycja, która wymaga odpowiedniego, zupełnie innego niż kilka lat temu, planowania. Tym także, między innymi, zajmuje się Mazowieckie Biuro Rozliczeń Kontraktów, do tego jednak niezbędna jest pełna współpraca ze szpitalnym działem statystyki medycznej.

Co może pan powiedzieć o współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Rypinie?

Umowa o poufności, która nas wiąże ze szpitalem, ale także standardy i zasady, którym hołdujemy przy współpracy tego rodzaju, zobowiązują nas do zachowania tajemnicy w tym zakresie i daleko idącej ostrożności w wypowiadaniu kategorycznych opinii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska