Spis treści
- Kto nie musi składać rocznego rozliczenia?
- Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne?
- Nadpłata ubezpieczenia zdrowotnego, kiedy na koncie?
- Zmiany w składce od 2025 roku, kto zyska?
- Pracownicy i emeryci zapłacą w 2026 roku nadal 9 procent
- Są pytania o roczne rozliczenie składki zdrowotnej? Odpowie ekspertka
- Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy każdej osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która w 2024 roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku zawiesili lub zamknęli swoją działalność, również muszą pamiętać o tym rozliczeniu, o ile byli opodatkowani na zasadach ogólnych lub na ryczałcie.
Kto nie musi składać rocznego rozliczenia?
W przypadku, gdy działalność gospodarcza była zawieszona przez cały 2024 rok, nie ma obowiązku składania rocznego rozliczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, w której działalność została wznowiona od stycznia 2025 roku, a płatnik od tej daty jest opodatkowany na zasadach ogólnych.
- W takim przypadku jest on zobowiązany do złożenia rocznego bilansu za rok 2024, w którym ustalona zostanie roczna składka za styczeń 2025 roku – dodaje Krystyna Michałek.
Rozliczenie należy przekazać w dokumentach ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 roku (blok XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA). W przypadku, gdy z rozliczenia wynika, że zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa niż ustalona, przysługuje zwrot tej nadwyżki, chyba że płatnik ma zaległości w opłacaniu składek lub pobrał nienależne świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Natomiast, jeśli z podsumowania wynika, że zapłacona składka jest niższa niż ustalona, konieczne będzie uregulowanie różnicy wraz ze składką za kwiecień 2025 roku, co należy zrobić do 20 maja 2025 roku.
Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wynika nadpłata, a przedsiębiorca nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, na swoim profilu w PUE/eZUS w sekcji dokumentów roboczych znajdzie wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, wskazując jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS.
Nadpłata ubezpieczenia zdrowotnego, kiedy na koncie?
Wniosek należy podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE/eZUS do 2 czerwca. Wówczas ZUS przekaże nadpłatę na wskazany rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, Zakład rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca bieżącego roku.
Ważne! Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, powinien je przekazać najpóźniej w dniu składania wniosku o zwrot nadpłaty. W przypadku braku takiego wniosku, termin na złożenie dokumentów upływa 1 lipca 2025 roku.
Zmiany w składce od 2025 roku, kto zyska?
Tymczasem, nowy system naliczania składki zdrowotnej ma przynieść oszczędności dla 2,5 mln mikroprzedsiębiorców od 2026 roku.
Jak podaje infor.pl, najmniejsze firmy, jak m.in. fryzjerzy, szewcy, właściciele małych sklepów i wszyscy prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, zaoszczędzą po zmianach ok. 300 zł miesięcznie.
Wprowadzą one dwuelementową podstawę wymiaru składki dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów procentowa.
Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnej płacy,
a druga obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
Dochody ze sprzedaży środków trwałych zostaną wyłączone z opłacania składek.
Pracownicy i emeryci zapłacą w 2026 roku nadal 9 procent
Nowe przepisy nie zmienią wysokości składki zdrowotnej płaconej pracowników na etacie i emerytów, nadal będzie to 9 procent.
Są pytania o roczne rozliczenie składki zdrowotnej? Odpowie ekspertka
Do 20 maja część przedsiębiorców ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

