
Czy wiesz, od kogo kupujesz?
To, że ktoś wystawił nieruchomość na sprzedaż, nie znaczy jeszcze, że jest jej właścicielem. Pamiętaj, że masz prawo sprawdzić dane sprzedającego w księdze wieczystej, a także żądać okazania aktu własności. Z kolei przed zakupem nowego lokalu zawsze warto poszukać opinii o deweloperze – w ten sposób można uniknąć wielu problemów.

Kupowanie cudzych długów
Nabywając nieruchomość, trzeba uważać, żeby nie kupić kota w worku. Sprawdź w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości, czy na pewno nie jest ona obciążona hipoteką. Zajrzyj też do działu III, gdzie znajdziesz informacje m.in. o ewentualnych roszczeniach innych osób do nieruchomości.

Zapominanie o planie zagospodarowania
Nieruchomość w pięknej, spokojnej okolicy? Lepiej upewnijmy się, że w ciągu paru lat się to nie zmieni. Sprawdzając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przekonamy się, czy w pobliżu mieszkania lub domu może powstać w przyszłości np. oczyszczalnia ścieków albo blokowisko.

Koszty zakupu a koszty utrzymania
Wydatki na mieszkanie nie kończą się z chwilą zakupu. Niekiedy z pozoru tania nieruchomość ma wysokie koszty utrzymania, np. z racji drogiego ogrzewania czy wysokich opłat do spółdzielni. Na tę kwestię warto więc zwrócić uwagę.