Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie Fundacji Gospodarczej Pro Europa z miastem Golub-Dobrzyń i Miejskim Ośrodkiem Polityki Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Projekt ma kosztować ponad 354 tys. zł, a czego ponad 300 tys. to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Głównym celem projektu jest poprawa perspektyw społecznych i zawodowych 30 uczestników, w tym 20 kobiet i 10 mężczyzn z miasta Golub-Dobrzyń zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Są podzieleni na dwie, 15-osobowe grupy. Zajęcia dla pierwszej grupy potrwają do czerwca. Druga grupa rozpocznie je w lipcu. Zaplanowano usługi aktywizacji społecznej, zawodowej i działania środowiskowe. Uczestnicy mogą skorzystać z warsztatów, treningów, doradztwa, coachingu. Dla 10 najbardziej zaangażowanych w każdej grupie będą także szkolenia i kursy zawodowe. Dziesięć najbardziej zaangażowanych osób z obu grup zostanie skierowanych na staże zawodowe, pięć z nich może liczyć na zatrudnienie. W projekcie są także wyjazdy integracyjne.
- Zainteresowanie pierwszą turą projektu było spore. Powstała nawet lista rezerwowa. Będzie nabór na drugą turę. Działania, które są planowane, przynoszą realne korzyści i podnoszą umiejętności przydatne w codziennym życiu oraz w pracy. Uczestnicy będą uczyć się np. wizażu, komunikacji, autoprezentacji, zasad zdrowego żywienia, zarządzania budżetem. Będą także zdobywać tzw. „twarde umiejętności” w postaci kursów i szkoleń. W jakim kierunku będą podnosić kompetencje zależy od wyników pracy z doradcami i coachami – mówi Monika Rojek z MOPS w Golubiu-Dobrzyniu.
