Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacje nauczycieli. Kto może uczyć przedmiotów w klasach IV-VIII szkoły podstawowej? Studia II stopnia będą konieczne?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Będą zmiany w kwalifikacjach nauczycieli. Zmiany dotyczą niektórych pedagogów.
Będą zmiany w kwalifikacjach nauczycieli. Zmiany dotyczą niektórych pedagogów. 123rf.com
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą kwalifikacji nauczycieli przedmiotowych, że od 1 października 2019 r. (czyli od roku akademickiego 2019/2020) miały miejsce zmiany w sposobie kształcenia nauczycieli, polegające m.in. na wydaniu nowego standardu kształcenia. Kto może nauczać w podstawówce np. biologii lub fizyki? Czy trzeba mieć ukończone studia drugiego stopnia? Nie wszystkich nauczycieli obejmie nowelizacja przepisów. Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy nauczyciel przedmiotowiec musi mieć tytuł magistra?

Jak czytamy w interpelacji poselskiej kuratoria różnie interpretują przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli. Problem dotyczy zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przedmiotowego w klasach 4-8 szkoły podstawowej nauczycieli z wykształceniem na poziomie studiów I stopnia.

Nauczyciel musi posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyć studia na kierunku odpowiadającym przedmiotowi, którego ma nauczać. Kwestią sporną wydaje się być to, czy mają to być studia 3. letnie licencjackie (3,5. letnie inżynierskie), czy też studia II stopnia lub jednolite pięcioletnie, dające tytuł magistra.

Jak podkreślił w swojej odpowiedzi minister Dariusz Piontkowski, przepisy zezwalają na zatrudnienie nauczyciela z wykształceniem licencjackim. Wynika to z aktualnie obowiązującego rozporządzenia MEiN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, które mówi, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w SP posiada osoba, która ukończyła:

  • jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla danego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Wymagania dotyczące kwalifikacji pedagogów ulegną zmianie

Realizacja zajęć z przygotowania pedagogicznego w całości na studiach I stopnia nie oznacza, że absolwent tych studiów jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela, ponieważ przygotowanie merytoryczne do tego zawodu uzyskuje się na studiach I II stopnia łącznie — zaznaczył Dariusz Piontkowski.

W związku z tym w resorcie Edukacji i Nauki trwają prace nad nowelizacją. Będzie to projekt „[...]nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, w którym uregulowane zostaną kwestie kwalifikacji nauczycieli kształconych na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych, zgodnie z wdrożonymi od roku akademickiego 2019/2020 standardami kształcenia nauczycieli.” wyjaśnia wiceminister MEiN.

Absolwenci studiów I stopnia na kierunkach nauczycielskich nabytych po studiach I stopnia, które rozpoczęły się przed rokiem akademickim 2019/2020, zachowają swoje kwalifikacje - zapewnił minister Piontkowski.

Podsumowanie zmian w kwalifikacjach nauczycieli

Nowe wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli, którzy rozpoczęli studia lub studia podyplomowe po 3 sierpnia 2019 r. polegają na tym, że uprawnienia do prowadzenia zajęć nabywa się po 5-letnim cyklu kształcenia.

Co ważne, nowe wymagania kwalifikacyjne, odpowiadające nowemu standardowi kształcenia nauczycieli, obowiązywać będą osoby, które rozpoczęły studia lub studia podyplomowe po dniu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia, tj. po dniu 3 sierpnia 2019 r.

Zatrudniani w szkołach będą mogli być na starych zasadach (z dyplomem ukończenia studiów I stopnia) nauczyciele języków obcych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwalifikacje nauczycieli. Kto może uczyć przedmiotów w klasach IV-VIII szkoły podstawowej? Studia II stopnia będą konieczne? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska