Województwa podlaskie oraz podkarpackie należą do regionów, gdzie procent gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych jest największy (61-80%), wynika z mapy Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Im dalej na północny zachód, tym sytuacja jest lepsza.
Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, najmniejszą potrzebę wapnowania gleb stwierdzono w województwach kujawsko-pomorskim, w którym ponad 50% gleb nie wymaga wapnowania oraz w województwach świętokrzyskim i wielkopolskim, gdzie ponad 40% gleb wykazuje potrzeby odkwaszania poprzez nawożenie wapnem.
To też może Cię zainteresować
- Zakwaszona gleba nie jest w stanie zatrzymać składników pokarmowych i „przekazać” ich roślinom.
- Przyczynia się do pogorszenia warunków klimatycznych, bo nie jest w stanie związać i zatrzymać węgla, który wpływa na klimat.
- Wg danych przedstawionych przez Prof. Z. Karaczuna z SGGW zdrowa gleba jest w stanie pochłonąć (związać) 15% gazów cieplarnianych.
- Zdrowa gleba to także jeden z elementów zrównoważonego gospodarowania na obszarach wiejskich.
Optymalna kwasowość gleby wpływa m.in. na:
- zdolność magazynowania wody w przestworach glebowych,
- zdolność magazynowania mikro i makroskładników pokarmowych,
- stworzenie odpowiednich warunków dla mikroorganizmów,
- dostępność ( przyswajalność) składników pokarmowych,
- możliwość pobierania składników pokarmowych przez rośliny,
- tworzenie się próchnicy,
- tworzenie agregatów glebowych,
- stosunki wodno – powietrzne w glebie.
ŹródłOl wir.gov.pl
Dopłaty do wapnowania gleb
Przypomnijmy, że na początku kwietnia 2020 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu ogłosił nabór wniosków na lata 2020-2021 na dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.
Kto może dostać dotację? Posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha i pH gleby poniżej 5,5, zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko- pomorskiego. Dofinasowanie udzielane jest na zakup wapna nawozowego lub środka wapnującego, z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania.
Wypełniony elektronicznie i podpisany formularz wniosku wraz ze wskazanymi w nim załącznikami, należy złożyć za pośrednictwem poczty bądź kuriera pod adres:
Dział Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa
Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy (OSChR),
ul. Powstańców Wielkopolskich 6, 85-090 Bydgoszcz.
Nabór wniosków prowadzony jest w systemie ciągłym w terminie do 31.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
