Zobacz wideo: Czy Polacy pielęgnują tradycje Wszystkich Świętych i Zaduszek?

Po raz 28. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy prowadzi zbiórkę na rzecz ratowania bydgoskich nekropolii – głównie cmentarzy Starofarnego i Nowofarnego. 1 i 2 listopada kwesta odbywa się przed tymi cmentarzami.
Potrzeby są ogromne, nie tylko finansowe – priorytetem staje się również jakość prac przy odtwarzaniu i renowacji grobów.
"Miejsca są trwalsze od czasu i śmierci" – przypominamy tę mądrą sentencję Wiesława Myśliwskiego w kontekście wieloletnich prób ratowania tego, co pozostało na Cmentarzu Starofarnym, najstarszej bydgoskiej nekropolii, założonej na początku XIX wieku.
Prezentowane przez nas w linku poniżej zdjęcia wykonane pod koniec października 2024 roku ukazują zniszczenia, jakie czas poczynił na grobach, których właścicieli dawno już nie ma. Niestety, nie tylko czas jest "szkodnikiem" – przypomnijmy choćby bulwersujący akt wandalizmu z 2019 roku, kiedy zniszczona została figura anioła na grobie Urszulki Menclówny. Od niemal dwóch dekad ten aniołek, w postaci papierowego znaczka, jest symbolem dorocznych kwest na Starofarnym.
Cmentarz Nowofarny, choć młodszy, również posiada zabytkowy charakter. Ostatnie lata przyniosły starania o uratowanie zabytkowej bramy wejściowej oraz odrestaurowanie pomnika Matki Bożej, ufundowanego w 10. rocznicę Cudu nad Wisłą.
Każdy może dołożyć swoje „trzy grosze”, w tym roku także za pomocą płatności kartą. W piątek na cmentarzu pojawili się między prezydent miasta Rafał Bruski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie zabrakło także przedstawicieli naszej redakcji.
Mieszkańcy podkreślają, że bez takich inicjatyw cmentarze mogłyby zniknąć z przestrzeni publicznej. Chwalą akcję, dzięki której pamięć o przeszłości pozostanie żywa.
Kwesta na terenie cmentarzy Starofarnego i Nowofarnego odbędzie się również w sobotę.