Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. W tym roku padł rekord!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Mikołaj Kuras UMWKP
Po raz dwudziesty pierwszy w święto Wszystkich Świętych zorganizowano kwestę na renowację grobów zasłużonych torunian. Datki tradycyjnie zbierano na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

Kwestę na renowację grobów zasłużonych torunian od 2003 roku w święto Wszystkich Świętych organizują Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Miłośników Torunia. Nie inaczej było 1 listopada w tym roku. Kwesta tradycyjnie odbyła się na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego.

Kwesta na cmentarzu w Toruniu: z udziałem marszałka, prezydenta i innych

Na cmentarne alejki między godziną 8 a 14 ruszyło około 70 kwestujących. Byli wśród nich między innymi samorządowcy, posłowie, naukowcy, artyści, przedsiębiorcy, sportowcy. Jako pierwsi datki zbierali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i sekretarz województwa Marek Smoczyk - jutro (2 listopada) zapalą znicze pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Kwestował oczywiście także prezydent Torunia Michał Zaleski i jego małżonka Krystyna.

Jeszcze 1 listopada podliczono wynik kwesty. Zebrano 24 843,75 złote.

- To rekord w historii toruńskiej kwesty! Serdecznie dziękuję za hojność i troskę o cmentarz św. Jerzego - podsumował prezydent Zaleski.

Polecamy

- W tym roku celem kwesty jest renowacja kwatery Glińskich, położonej w części cmentarza św. Jerzego należącej do parafii świętych Janów - wyjaśnia Małgorzata Litwin z Urzędu Miasta Torunia. - To duże, ciekawe artystycznie założenie nagrobne, upamiętniające rodzinę toruńskich przedsiębiorców, rzemieślników i zaangażowanych patriotów. Nestor rodu Teodor Gliński (1870-1928) był twórcą i właścicielem firmy rodzinnej zajmującej się blacharstwem, a także wpływowym członkiem cechu rzemieślniczego naszego miasta. Pochodził z Warmii, gdzie działał na rzecz Polski w czasie plebiscytu po I wojnie światowej. W Toruniu znalazł drugi dom. Tu jego syn, także Teodor, współorganizował miejskie obchody 700-lecia istnienia Torunia, nazywanego z tej okazji Grodem Kopernika. W 1935 roku jako radca Izby Rzemieślniczej organizował wojewódzkie obchody Święta Rzemiosła Pomorskiego. To właśnie rodzina Glińskich prowadziła prace blacharskie na budynku Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, czyli dzisiejszym Collegium Maximum UMK.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego: kto zajmie się renowacją nagrobka?

Nagrobek rodziny Glińskich, będący przykładem monumentalnej sztuki sepulkralnej, ma formę portalu z tympanonem wspartym na dwóch kolumnach doryckich. W centralnej części znajduje się marmurowa biała płyta z nazwiskami zmarłych.

- Kwaterę otoczono metalowym, ciekawie zdobionym ogrodzeniem. Pomnik jest obecnie porośnięty obficie pnącym bluszczem, który, mamy nadzieję, przynajmniej częściowo zostanie zachowany podczas prac renowacyjnych - dodaje Małgorzata Litwin.

Polecamy

Przypomnijmy, że prace konserwatorskie i restauratorskie przy nagrobkach, na rzecz których prowadzona jest kwesta, prowadzą od lat studenci pod nadzorem pracowników Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w ramach praktyk studenckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. W tym roku padł rekord! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska