L4 płatne 100 proc.? Jest projekt ustawy w Sejmie
Zasiłek chorobowy będzie płatny w większym wymiarze niż dotychczas? Pojawił się projekt ustawy autorstwa klubu parlamentarnego Lewicy, który trafił do Sejmu.
W obowiązującym stanie prawnym niezdolność do pracy z powodu choroby zakaźnej, w tym – podczas izolacji w warunkach domowych, lub odosobnienia w związku z nią, w tym – w postaci izolacji i kwarantanny, są zrównane w skutkach z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Stany te stanowią tytuł do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia oraz do zasiłku chorobowego w kwocie 80 proc. podstawy jego wymiaru. - przeczytać można w uzasadnieniu projektu.
Nie przeocz
Przypomnijmy, że do tej pory za przebywanie L4 pracownik otrzymywał 80 proc. pobieranego wynagrodzenia. Reguła ta nie dotyczyła jedynie:
- niektórych mundurowych,
- osoby, którzy po nowelizacji przepisów związanych z koronawirusem na mocy przepisów związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym zyskali 100 proc. wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.
W świetle nowych przepisów na wynagrodzenie w wysokości 100 proc. na zwolnieniu lekarskim uzyskać mieliby:
- ci, którzy otrzymali L4 w powodu choroby zakaźnej,
- czas jej trwania może maksymalnie wynosić 33 dni w ciągu danym roku kalendarzowym,
- w wypadku pracownika, który ma skończone 50 lat ten czas wynosiłby 14 dni.
Zasada ta ma dotyczyć osób przebywających:
- na kwarantannie,
- w izolacji.
Powyższe sytuacje również mają taki sam wymiar czasowy, jak w wypadku choroby. Szczegółowo regulować to mają przepisy prawne dotyczące chorób zakaźnych.
Musisz to wiedzieć
Zasiłek chorobowy płatny więcej, niż dotychczas
Konieczność zwiększenia wysokości zasiłku chorobowego w wypadku choroby zakaźnej posłowie Lewicy tłumaczą tym, iż często choroba dosięga również pozostałych domowników, w tym żywicieli rodziny, co skutkuje "wyłączeniem z aktywności ekonomicznej wszystkich domowników".
Kto za to zapłaci? - W trudnym do oszacowania, związanym z dynamiką bieżącej sytuacji epidemicznej zakresie jego wejście w życie będzie skutkowało wzrostem wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Funduszu Chorobowego). - tłumaczą autorzy projektu.
Projekt trafił do Sejmu 12 listopada 2020 r, a obecnie został skierowany do konsultacji. Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
