Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lampki, girlandy i kurtyny - ozdobią ale muszą spełniać wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa

(MKJ)
Pamiętajmy, że tak nowoczesne, jak i tradycyjne iluminacje na budynku musą być nie tylko ładne, ale jednocześnie bezpieczne
Pamiętajmy, że tak nowoczesne, jak i tradycyjne iluminacje na budynku musą być nie tylko ładne, ale jednocześnie bezpieczne Fot. Wojciech Wieszok
Gdyby wierzyć światowym plotkom - ponoć tradycyjne ozdoby choinkowe, w tym bombki i światełka, przestają już być modne!

Jeśli nawet trudno nam się pogodzić z taką informacją, trzeba przyjąć za pewnik, że wszystkie wielkie choinki, które jeszcze zapełniają place lub rynki dużych miast, zdobi już teraz oświetlenie energooszczędne.
W Kopenhadze na przykład stanęła 17 metrowa choinka, która zasilana jest przez 700 żarówek LED. Oświetlenie to jest o tyle dziwaczne, że bardzo nietypowy jest sposób zasilania prądem świątecznego drzewka. Tuż obok niego stoi zamontowanych na stałe 15 rowerów i każdy z oglądających, kręcąc po kilkadziesiąt "kółeczek" pedałami może wyprodukować określoną ilość energii, która potem dodaje blasku choinkowym żarówkom!

Przy okazji warto wspomnieć, że hitem ubr. w tej samej Kopenhadze były światełka choinkowe zasilane prądem “wydeptanym".

Bajkowy nastrój lampki

Gdy zamarzy nam się w domu trochę bardziej nietypowe oświetlenie na choince, warto skorzystać z propozycji producenta, który dostarczył na rynek lampki w kształcie choinek.

Wykonane z pięknego, wielowarstwowego szkła, dostępne są w trzech odcieniach zieleni i w ciepłych brązach, a do tego w trzech wielkościach. Tak więc na małą choinkę nadają się też.

Wigilijna kula zamiast drzewka?

Ale nie tylko lampkami na choince możemy wyczarować bajkowy nastrój świąteczny. Bardzo interesującą propozycją mogą być kule wigilijne z oświetleniem LED lub tradycyjnym - żarówkowym. Wyglądają ładnie wszędzie tam, gdzie z różnych powodów musimy z choinki zrezygnować. Równie atrakcyjny zresztą efekt wystroju możemy uzyskać wykorzystując żarówkowe girlandy, kurtyny, kryształowe gwiazdy, węże oświetleniowe czy świetlne warkocze, a także sople, łańcuchy czy rzeźby budowane ze światła.

Pamiętajmy, że światło podkreśla walory architektury i wydobywa wszystkie detale niewidoczne w ciągu dnia. A technologia LED daje dużo większe możliwości popuszczenia fantazji niż oświetlenie tradycyjne. No i oszczędza przy tym nasze kieszenie.

Nie wystarczy, że są ładne

Trzeba też pamiętać, że zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne iluminacje muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne!

Dlatego warto brać na serio przestrogi producenta, że lampek, które nie zostały jeszcze wyjęte z opakowania, nie należy podłączać do zasilania.

Taki komplet lampek można podłączyć do prądu dopiero po rozmieszczeniu na choince lub ścianie. Nie powinno się wieszać na przewodach lampek żadnych dekoracji. Nie można też w ich sąsiedztwie zapalać tzw. zimnych ogni.

Atest na trudne warunki

Do oświetlania fasad, drzew i innych ozdób w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, używać można jedynie ozdób świetlnych, które są przystosowane do pracy na zewnątrz. Najlepiej wybierać produkty z atestem poświadczającym możliwość wykorzystywania ich w trudnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to zarówno żarówek, jak i systemów światłowodowych, które na zewnątrz budynku powinny mieć hermetyczną obudowę z PCV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska