MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. Tak wynika z raportu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Lato to niebezpieczny czas. Kierowcy częściej jeżdżą szybciej i to przekłada się na liczbę wypadków. Policja stara się ich dyscyplinować, ale wszędzie nie może być
Lato to niebezpieczny czas. Kierowcy częściej jeżdżą szybciej i to przekłada się na liczbę wypadków. Policja stara się ich dyscyplinować, ale wszędzie nie może być Fot. KMP Bydgoszcz
Latem, gdy na drogi wyjeżdża więcej pojazdów, a pogoda sprzyja szybszej jeździe, ryzyko wypadków znacząco wzrasta. O czym należy pamiętać, aby wakacyjne podróże były bezpieczne? Instytut Transportu Samochodowego przygotował porady dla pieszych, rowerzystów, kierowców i motocyklistów.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. W szczególności dotyczy to czerwca, lipca oraz sierpnia. Słoneczna pogoda sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W okresie wakacji rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów.

Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Podróżując pieszo używamy chodnika lub drogi dla pieszych, a jeśli ich nie ma, korzystamy z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, róbmy to „gęsiego” po lewej stronie drogi, patrząc w kierunku nadjeżdżających pojazdów.

Przechodzimy przez jezdnię tylko na pasach, czyli na tzw. zebrze – chyba że odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów. Zawsze upewniamy się, że przechodzenie przez jezdnię jest bezpieczne – stosujemy zasadę szczególnej ostrożności! Przechodząc przez jezdnię nie korzystamy z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób który utrudnia obserwowanie sytuacji na drodze,

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (jeśli nie są na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku) muszą nosić elementy odblaskowe i jaskrawe ubrania, ponieważ zapewniają one wczesne zauważenie przez kierowców – kierowca zauważy kamizelkę odblaskową nawet z odległości 200 metrów!

Podróżując rowerem...

Rowerzyści powinni zakładać kaski oraz ochraniacze. Rower musi być w dobrym stanie technicznym – niezbędne wyposażenie to białe światło z przodu i czerwone światło z tyłu (mogą być migające), sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).

Dzieci w wieku do 7 lat powinny być przewożone na rowerze w specjalnym foteliku lub przyczepce. Osoba ubiegająca się o kartę rowerową musi mieć co najmniej 10 lat. W przypadku roweru wieloosobowego, kierowca musi mieć minimum 17 lat.

To też może Cię zainteresować

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów. Nie może jeździć po chodniku, chyba że szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Dzieci do 10 lat wraz z opiekunem mogą jeździć po chodniku. Należy jednak pamiętać, że w tych przypadkach rowerzysta korzystający z chodnika musi jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, przy którym nie ma przejazdu dla rowerów. Musi zsiąść z roweru i go przeprowadzić.

Podróżując samochodem...

Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny samochodu, ważność przeglądu i polisy ubezpieczeniowej.

Zweryfikujmy poziom płynów eksploatacyjnych. Jeśli jest zbyt niski – uzupełniamy braki. Sprawdzamy ciśnienie w oponach i stan bieżnika – jego głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Ustawiamy lusterka i lampy, uwzględniając obciążenie samochodu. Oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, pakujemy do pojazdu kamizelki odblaskowe, które są wymagane w niektórych krajach Europy.

W samochodzie warto wozić ze sobą oświadczenie na wypadek zdarzenia drogowego, także w wersji angielskojęzycznej – gdy wybieramy się za granicę. W aucie miejmy także apteczkę, która zawiera rękawiczki ochronne, bandaże, kompresy, opaski opatrunkowe, plastry, płyn do odkażania, folię termoizolacyjną, maseczkę do resuscytacji, nożyczki ratownicze. Pamiętaj o dacie ważności materiałów opatrunkowych.

W podróż zabieramy także wodę – przyda się nie tylko do picia, ale również w przypadku awarii układu chłodzenia. Zabezpieczamy bagaż i luźne przedmioty na czas podróży.

Kierowca powinien być wypoczęty przed jazdą, a w jej trakcie robić kilkuminutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie czuje się zmęczony. Optymalna temperatura w pojeździe to 20-22°C.

Skupienie na drodze to kluczowy element bezpiecznej jazdy – nikt i nic nie powinno rozpraszać kierowcy. Zabrania się kierowcy rozmawiać przez telefon komórkowy trzymany w ręku ale rozmowa przez urządzenie głośnomówiące też może powodować rozproszenie uwagi.

Dzieci do 150 cm wzrostu przewozimy w urządzeniach zabezpieczających odpowiednio dobranych do wagi i wzrostu dziecka.

Podróżując motocyklem...

Należy zadbać o stan techniczny jednośladu, w tym: kluczowych mechanizmów, osprzętu oraz płynów eksploatacyjnych, opon i ich prawidłowego ciśnienia, oświetlenia i lusterek.

Kierujący jednośladem, jak i jego pasażer, muszą stosować homologowane kaski i najlepiej odzież ochronną wyposażoną w homologowane „protektory” (kurtki, spodnie, buty, rękawice).

Należy pamiętać, że kierujący motocyklem nie może przewozić osoby będącej pod wpływem – czy to alkoholu czy innych środków odurzających. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pasażer motocykla przewożony jest w koszu/ bocznym wózku.

Przewożąc na motocyklu bagaż, należy sprawdzić czy jest odpowiednio umocowany, a przy każdym postoju warto kontrolować czy mocowanie nie jest poluzowane.

W upalne dni motocykliści powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – odwodnienie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego motocyklisty, w tym na jego refleks.

Wyprzedzając inne pojazdy motocyklista powinien pamiętać, że jako mały pojazd jest gorzej widoczny dla kierowców innych pojazdów, w tym szczególnie kierowców samochodów ciężarowych.

- Przestrzegajmy zasad kodeksu drogowego, dbajmy o właściwe postawy wpływające na bezpieczeństwo na drodze, nie przekraczajmy dozwolonych limitów prędkości i bądźmy życzliwi dla innych uczestników ruchu! - apeluje ITS.

* Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – www.obserwatoriumbrd.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska