Różne choroby układu krążenia, przyjmowane leki, antykoncepcja hormonalna, ciąża, czy siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu obrzęków limfatycznych, szczególnie w obrębie nóg. Kostki i łydki puchną, są nabrzmiałe i obolałe. Właśnie latem najwięcej osób skarży się na opuchnięte nogi, ponieważ panujące obecnie upały wzmagają ten problem.
Opuchnięte nogi latem – przyczyny
Dlaczego akurat latem problem obrzęków jest szczególnie dotkliwy? Chodzi głównie o wysokie temperatury, które prowadzą do szybszego odwadniania się, a tym samym to zatrzymywania wody w organizmie i powstawania zastojów limfatycznych.
Ciepło niekorzystnie wpływa też na żyły – rozszerza je, przez co stają się bardziej widoczne. To właśnie latem osoby z nadciśnieniem lub chorobami krążenia najczęściej skarżą się na zaostrzenie dolegliwości.
Opuchnięte nogi – kiedy udać się do lekarza?
Opuchnięte nogi mogą być objawem przejściowym, jednak nie wolno go lekceważyć. Jeśli domowe sposoby na obrzęki nie pomagają, objawy się nasilają, pojawiają się silne dolegliwości bólowe, to należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Opuchlizna może być symptomem różnych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, zakrzepica żylna, czy zaburzenia pracy nerek. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem i obejrzenia nóg oceni co może być przyczyną obrzęków i skieruje na odpowiednie badania. W poniższej galerii prezentujemy sprawdzone sposoby na opuchnięte nogi!
