Spis treści
- Kandydatury zgłaszały samorządy lokalne, związki i organizacje rolnicze oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu, który konkurs „Agricola - Syn Ziemi” organizuje wspólnie z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą.
Nagrodzono najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników z Kujaw i Pomorza. - Uzyskują wysokie wyniki w produkcji rolnej, w codziennej pracy na roli i w gospodarstwie wykorzystują nowoczesne technologie, przestrzegają zasad ochrony środowiska, a także działają na rzecz społeczności wiejskiej – argumentują organizatorzy.
Konkurs cieszy się dużą popularnością, do VIII edycji w trzech kategoriach nominowanych było 52 kandydatów. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy, natomiast zwycięzcy pierwszych trzech miejsca dodatkowo nagrodę pieniężną.
W kategorii kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie
- I miejsce zajęła Danuta Jaskólska z powiatu aleksandrowskiego, aktywna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniewie. Organizatorka kursów florystyki, makijażu, kosmetycznych, kulinarnych i komputerowych. Zmieniła życie wielu kobiet na lepsze dając im możliwość zrobienia kursu prawa jazdy. Autorka wpisu dziewięciu produktów na Listę Produktów Tradycyjnych.
- II miejsce zajęła Alicja Tarkowska z powiatu toruńskiego - sołtyska wsi Zawały w gminie Obrowo, ponadto: radna, strażaczka, honorowy dawca krwi, przewodnicząca rady rodziców, żona, mama, aktywna zawodowo kobieta przedsiębiorcza. Jest przykładem kobiety zaangażowanej, która realizuje swoje pasje i cele, a jednocześnie dba o dobro innych. Spieszyła z pomocą poszkodowanym w nawałnicy, jaka przeszła przez wieś, zaangażowała się w pomoc Ukrainie.
- III miejsce - Anna Iwanowska z powiatu bydgoskiego - swoją pracę traktuje jako przygodę. Prowadzi markowe, uznane i popularne gospodarstwo agroturystyczne „Śliwkowy sad” w Strzelcach Dolnych w gminie Dobrcz. Współorganizatorka pikniku „Święto śliwki” w Strzelcach Dolnych. Zaraża swoją aktywnością i pomysłami na rzecz poprawy życia na wsi, nie tylko tej, w której mieszka. Inicjatorka współpracy z Politechniką Bydgoską, udzieliła schronienia i pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Rolnictwo tradycyjne
- I miejsce - Renata Jędrzejczak z powiatu żnińskiego - pochodzi ze Świątkowa w gminie Janowiec Wielkopolski i zajmuje się uprawą warzyw. W gospodarstwie stosuje technologie uprawy oparte o preparaty biologiczne, jako uzupełnienie chemicznej ochrony roślin. Większa część produkcji przygotowywana jest bezpośrednio w gospodarstwie do sprzedaży detalicznej znanej sieci sklepów, pozostała część dostarczana jest na przemysł. Pani Renata znajduje również czas na aktywne uczestnictwo z życiu wsi.
- II miejsce - Michał Kurzyński z powiatu grudziądzkiego - produkuje rzepak, pszenicę ozimą, groch siewny i kukurydzę na ziarno na 65 ha w miejscowości Słup w gminie Gruta. Pasję do rolnictwa ma we krwi, gdyż pochodzi z gospodarstwa i tylko z tym wiąże swoją przyszłość. Podobnie jak jego ojciec, stosuje uproszczony system uprawy. Interesuje się mechanizacją w rolnictwie, znajomi mówią o nim „Złota rączka”. Zawsze stara się pomagać innym.
- III miejsce - Tomasz Makowski z powiatu aleksandrowskiego - kultywuje tradycje rodzinne w gospodarstwie przekazywanym z dziada pradziada w Brzeźnie, gminie Koneck. Obecnie gospodaruje na 42 ha, prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą w oparciu o technologie pozwalające na wysoką efektywność. Z wykształcenia magister inżynier rolnictwa w specjalności agronomia i agrobiznes. Swoją pasję i pomysły rozwija również w codziennym majsterkowaniu i konstruowaniu urządzeń przydatnych w pracy. Nigdy nie odmówił pomocy w organizacji inicjatyw wspomagających pracę rady sołeckiej, spółki wodnej i koła łowieckiego.
Innowacje w rolnictwie
- I miejsce - Mateusz Jaskólski z powiatu włocławskiego - prowadzi imponujące, 280-hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Borek w gminie Lubraniec. Jest rolnikiem precyzyjnym - posiada nowoczesny park maszynowy wyposażony w nadajniki GPS, umożliwiające prowadzenie równoległe oraz zmienne dawkowanie oraz mapowanie w ciągnikach, kombajnie zbożowym, rozsiewaczu nawozów i opryskiwaczu. Uzyskuje ponad przeciętne wyniki ekonomiczne. Kolekcjonuje także zabytkowe urządzenia wykorzystywane w przeszłości w gospodarstwie. Posiada kolekcje maszyn konnych, traktor Zetor K25 i stare narzędzia codziennego użytku.
- II miejsce - Monika i Piotr Przychodzccy z powiatu radziejowskiego – specjalizują się w produkcji mlecznej i przetwórstwie mleka w Plebance, gmina Radziejów. Zainwestowanie w nowoczesną oborę przyczyniło się do osiągnięcia najwyższej jakości mleka. Nie ograniczają się tylko do produkcji mleka, stworzyli serowarnię „Moniser”, która umożliwia kontakt bezpośredni z klientami. Pani Monika jest liderem grupy operacyjnej „Zdrowo szamam” oraz prezeską grupy producentów mleka „Qjawskie mleko”. W przyszłości małżonkowie planują produkcję mleka dla osób z nietolerancją pokarmową.
- III miejsce - Rafał Kociszewski z powiatu grudziądzkiego - gospodarzy w Kłódce, w gminie Rogóźno. Proste narzędzia do uprawy roli zastąpił nowoczesnymi agregatami z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ponadto prowadzi sklep rolniczo-techniczny oraz handluje maszynami rolniczymi. Potrafił dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych, oczekiwań konsumentów i wyzwań środowiskowych. Człowiek przedsiębiorczy. Nie boi się eksperymentować, uczyć się i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.
Pozostali laureaci konkursu „Agricola – Syn Ziemi” 2023
Innowacje w rolnictwie:
- Dorota i Piotr Milewscy - powiat aleksandrowski
- Karolina Kucharska-Latos - powiat bydgoski
- Bartosz Wiśniewski - powiat chełmiński
- Edward Lewandowski - powiat inowrocławski
- Łukasz Macieja – powiat lipnowski
- Marzena i Andrzej Spytek – powiat lipnowski
- Witold Manuszewski - powiat mogileński
- Marcin Gwizdała - powiat nakielski
- Mateusz Kądziela - powiat rypiński
- Aleksander Osowicki – powiat świecki
- Piotr Przybył - powiat toruński
- Jan Bereda – powiat tucholski
- Marcin Bereźnicki - powiat żniński
Kobieta przedsiębiorcza
- Anna Więckowska - powiat brodnicki
- Alicja Ożóg - powiat bydgoski
- Agnieszka Góral - powiat chełmiński
- Hanna Szwaracka - powiat golubsko-dobrzyński
- Jolanta Chmarzyńska – powiat grudziądzki
- Romualda Romanowska-Korać - powiat inowrocławski
- Aneta Kornacka - powiat lipnowski
- Małgorzata Źrałka - powiat mogileński
- Agnieszka Delestowicz - powiat nakielski
- Joanna Karmowska - powiat radziejowski
- Emila Kopycińska - powiat rypiński
- Anna Łopuska - powiat sępoleński
- Elżbieta Chróścińska - powiat świecki
- Agnieszka Weyna – powiat tucholski
- Jolanta Tomaszewska - powiat włocławski
- Katarzyna Milczek - powiat żniński
Rolnictwo tradycyjne
- Marek Berendt - powiat brodnicki
- Sebastian Szmudanowski - powiat bydgoski
- Adam Kocioł - powiat chełmiński
- Izabela Pawlik - powiat golubsko-dobrzyński
- Hanna i Grzegorz Gryczewscy - powiat lipnowski
- Dawid Dawidowicz - powiat mogileński
- Kamil Książek - powiat nakielski
- Piotr Witkowski - powiat radziejowski
- Jarosław Żulewski - powiat rypiński
- Mateusz Krawczyk - powiat sępoleński
- Andrzej Błażejewski - powiat świecki
- Jan Kasprowicz - powiat toruński
- Piotr Gerka - powiat tucholski
- Tomasz Krzyżanowski - powiat włocławski
Laureatów nagrodzono 6 października br. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Źródło: Departament Rolnictwa i Geodezji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
