Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazienka bez barier i wad

(MKJ)
Fot. urzadzamy.pl
Czy zaprojektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, to zadanie, któremu sprostać może każdy architekt?

Najważniejsza rzecz, o której architekt powinien pamiętać to to, że łazienka, z której będzie korzystała osoba niepełnosprawna musi być dopasowana do jej potrzeb i wymagań.

A teraz pora na szczegóły... Zacznijmy od głównego miejsca każdej łazienki - czyli wanny i prysznica. W przypadku wanien istotna jest ich głębokość (około 40 cm) i szerokość (70-80 cm). Krawędź powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka inwalidzkiego, co ułatwi wchodzenie i wychodzenie.

Co do wanny, co pod prysznic?

W wannie należy zwrócić uwagę na bezpiecznie wykończone krawędzie, bo to zwiększa komfort użytkowania, a do tego ułatwia zamontowanie w wannie specjalnej nakładki - siedziska, umożliwiającej osobie niepełnosprawnej ruchowo samodzielną kąpiel. Można do wanny zamontować również parawan z bezpiecznego szkła, dzięki któremu pozostali członkowie rodziny będą mogli swobodnie brać prysznic.

W przypadku kabin prysznicowych najważniejsze są: brodzik i drzwi. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kabiny, którą można zamontować bezpośrednio na podłodze. Drzwi wejściowe muszą być na tyle duże, by mógł wjechać przez nie wózek lub balkonik.

Pamiętając o osobach, które poruszają się o kulach powinniśmy zamocować wewnątrz kabiny uchwyty, które pozwolą utrzymać równowagę.

Wybierając brodzik pamiętajmy, że powinien być jak najniższy, aby nie utrudniał wejścia do kabiny. Jeżeli chcemy ustawić kabinę na podłodze należy pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu odpływu z płytek ceramicznych lub zalaniu betonową wylewką, zabezpieczoną, utwardzoną i uzupełnioną oszalowaniem w postaci prętów.
Do prysznica możemy zamontować siedzisko ułatwiające kąpiel osobom, które muszą się myć w pozycji siedzącej. Powinno być przede wszystkim stabilne i wygodne. Najlepiej, jeżeli zamontujemy jego wersję uchylną z oparciem. Siedzisko powinno być tak usytuowane, by łatwo było się przenieść na nie z wózka inwalidzkiego.

Żeby zmieścił się wózek

Łazienki w blokach są zwykle niewielkie. Dla osoby poruszającej się na wózku za minimalny uważa się obszar manewrowy 1,5 m x 1,5 m, często bez wyburzenia ściany nie da się takiej powierzchni uzyskać. W sytuacji, gdy mamy oddzielnie łazienkę i toaletę, które przylegają do siebie, można pomyśleć o połączeniu ich ze sobą.
Drzwi od łazienki powinny mieć co najmniej metr szerokości - dotyczy to zarówno drzwi wejściowych do łazienki, jak i wspomnianej wcześniej kabiny prysznicowej. Podłoga powinna być oczywiście wyłożona matami, które zapobiegną niekontrolowanemu upadkowi na mokrej powierzchni.

Najważniejszy jest uchwyt!

Podstawą łazienki dla osób niepełnosprawnych są już wcześniej wspomniane przy okazji kabin prysznicowych uchwyty, które pomogą użytkownikowi łazienki w poruszaniu się. Tutaj wysokość jest dostosowana do rodzaju niepełnosprawności oraz zasięgu ramion.

Szafki łazienkowe powinny być zawieszone na wysokości do 35-40 cm, tak by na przykład osoba podjeżdżająca do nich na wózku mogła znaleźć się jak najbliżej i sięgnąć po wszystko w szafce. Wszystkie drzwiczki muszą otwierać się do kąta 180 stopni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska