Ale po czasie, gdy uzupełnimy trochę nasze finanse, przychodzi nam do głowy pomysł, by tam zrobić sobie drugą łazienkę. Czy to jest możliwe?
Ze znajdujących się na poddaszu pomieszczeń najczęściej korzystają tylko domownicy. Oprócz znajdujących się tu sypialni, dla własnej wygody warto wygospodarować również miejsce na niewielką łazienkę.
Najtrudniejsze są skosy
Pamiętajmy, że poddasza bywają różne, zatem dobry projekt i właściwe wykończenie musi uwzględniać rozwiązania niestandardowe i dopasowane do niewielkiego metrażu.
Największą przeszkodę we właściwym rozkładzie pomieszczeń i aranżacji wnętrza stanowią skosy dachowe i rozczłonkowane ściany.
Przestrzeń łazienki powinniśmy zagospodarować tak, by zapewnić wygodę korzystania ze wszystkich urządzeń i elementów wyposażenia. Ułatwiają to specjalne systemy zabudowy przedściennej i wolno stojącej.
Bruzdy i stelaże
Tradycyjny sposób najpierw budowania ścian, a później wykuwania w nich bruzd na rury, które naprawia się po zamontowaniu instalacji sanitarnej, osłabia konstrukcję ścian i stabilność zamontowanych na nich przyborów sanitarnych.
Zatem warto zastosować stelaże, które mają jeszcze ten walor, że pozwalają na ukrycie w ścianach spłuczek do WC i pisuarów, a także zabudowę pionów instalacyjnych. A oferta producentów pozwala już na niemałe cuda w małej łazience.
Może sedes w narożniku?
Ot, na przykład, na takiej małej, ograniczonej przestrzeni znakomitym rozwiązaniem może okazać się możliwość instalacji sedesu pod kątem 45 stopni do ściany lub w narożniku. W ofercie producentów znaleźć można także stelaże do bidetów, umywalek, baterii ściennych, zlewozmywaków, a nawet przystosowane do różnego rodzaju uchwytów dla osób niepełnosprawnych.
Najważniejsza - funkcjonalność
W ograniczonej przestrzeni liczy się każdy metr kwadratowy.
Pamiętajmy, że urządzenia zamontowane wyżej nie powinny utrudniać dostępu do tych znajdujących się tuż nad ziemią.
Najniższa ściana w pomieszczeniu może zostać przeznaczona na półki na ręczniki lub przybory toaletowe. Warto też rozważyć, czy bardziej funkcjonalna okaże się wanna, czy prysznic.
Dzięki systemom zabudowy istnieje możliwość odsunięcia wanny od ściany i niemal dowolnego ustawienia jej we wnętrzu. Powstałą przerwę można tym samym przeznaczyć na kolejną półkę. Gdy na wannę nie ma miejsca, można spróbować zainstalować prysznic - najnowocześniejsze z nich pozwalają na dodatkową oszczędność miejsca i nie wymagają montowania tradycyjnego brodzika. Woda odprowadzana zostaje poprzez ukryte w posadzce rynny odpływowe, a na podłodze widoczne są jedynie ozdobne listwy.
Musimy także zdecydować się na metodę ogrzewania. Jeśli brakuje nam miejsca na zamontowanie grzejnika, dobrym rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie podłogowe. Koszt montażu instalacji na tak małej powierzchni jest bowiem stosunkowo niski. Komfort korzystania z łazienki ogrzewanej podłogowo jest większy niż w przypadku grzejników.
