MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendy zostawią potomnym

(aga)
Zamek w Świeciu jest bohaterem wielu legend. Jedna z nich mówi, że pod Wisłą od lochów do Chełmna prowadzi tunel.
Zamek w Świeciu jest bohaterem wielu legend. Jedna z nich mówi, że pod Wisłą od lochów do Chełmna prowadzi tunel. Andrzej Bartniak
Ludowe opowieści wzbogacają kulturę naszego regionu i wiążą się z miejscami, które są nam bardzo bliskie - to powody, dla których legendy z powiatu świeckiego przeżywają drugą młodość.

Elementem kultury małych ojczyzn są legendy. Bazują na nich nauczyciele i urzędnicy, którym zależy na zachowaniu lokalnej tradycji. Stąd popularność projektów, służących udokumentowaniu ludowych opowieści, przekazywanych w naszych domach od stuleci.

W trakcie realizacji jest publikacja legend z Borów Tucholskich, której poświęcił się MarekLejk, urzędnik z gminy Osie: - Napisałem projekt dla gminnego ośrodka kultury, w którym zebrałem wszystkie znane mi opowieści z Osia i okolic. Z pomocą funduszy europejskich spiszemy je w jednej, efektowanie wydanej księdze. Mam nadzieję, że trafi ona na półki większości mieszkańców gminy Osie.

Znajdą w niej oni nie tylko znaną opowieść o krewniaku starosty, który przemierzając Bory Tucholskie złamał oś w swoim wozie - stąd nazwa Osie - ale też o małej Krystynce zakopanej żywcem pod lipą w Miedznie, a także o kościele pochłoniętym przez jezioro Czarne i inne opowieści.
Kolekcjonowaniu legend z powiatu świeckiego poświeciła się również Elżbieta Bróz-dowska i jej uczniowie z Gimnazjum w Jeżewie. - Powstał album i strona internetowa zawierająca 50 legend. Marzę o tym, by wydać je w formie broszury - nie kryje nauczycielka.

Baza opowieści przez nią zgromadzonych jest imponująca. Są wśród nich historie słabo znane, np. o Stawie Rusałek koło Bąkowa w gminie Warlubie, który powstał w miejscu żeńskiego klasztoru.Ten zapadł się podczas zakopywania tunelu, którym siostry przechodziły do zakonników zamieszkujących obecną siedzibę domu dziecka.

"Ludowe opowieści wzbogacają kulturę naszego regionu i wiążą się z bliskimi nam miejscami" - czytamy we wstępie do zbioru legend Gimnazjum w Jeżewie. Ta sama idea przyświeca Kamili Królewicz, nauczycielce z Gimnazjum w Grucznie. Ona również szuka lokalnych, ludowych opowieści i chce je zebrać w publikację, którą planuje wydać ze wsparciem Unii Europejskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska