- Lekarze lub lekarz dentyści, który uzyskali kwalifikacje medyczne poza terytorium państw członkowskich UE i nie uzyskali specjalizacji, otrzymują czasowe pozwolenie do wykonywania zawodu w Polsce - stwierdził Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej.
- Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę wręczyć pozwolenia wykonywania zawodu osobom, które ze względu na różne bariery administracyjne, biurokratyczne i te związane z kosztami, jakie trzeba ponosić, nie miały możliwości mieć pozwolenia na wykonywanie zawodu, którego się wyuczyli w swoich krajach macierzystych, przede wszystkim Białorusi i Ukrainie – dodał szef resortu zdrowia.
Prawo do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym zostało wprowadzone pod koniec 2020 r. na terenie Unii Europejskiej.
- Lekarze mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego lekarza, tracą uprawnienia zawodowe - powiedział Adam Niedzielski.
Minister dodał też, że wcześniejszy system uzyskiwania uprawnień był dużo bardziej skomplikowany.
- Wcześniej trzeba było przystąpić do nostryfikacji dyplomu na jednej z uczelni medycznych, potem konieczne było odbycie stażu podyplomowego lub uznanie stażu podyplomowego realizowanego za granicą. Następnie była konieczność zdania egzaminu lekarskiego czy lekarsko-dentystycznego i egzamin z języka polskiego – powiedział.
- Myślę, że w ten sposób, wprowadzając tę regulację, uzupełnimy ten potężny deficyt lekarzy i poprawimy dostępność do lekarzy z punktu widzenia pacjenta - dodał.
