Są wśród nich osoby z ośrodków i szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, domów dziecka, a także zagrożone wykluczeniem społecznym.
- Działają metodą harcerską i są pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego - informuje harcmistrz Grażyna Szopa, Komendant 53. Zlotu Drużyn „Nieprzetartego Szlaku”. - Przez zabawę, pracę i naukę, uczą się samodzielności, wytrwałości, współdziałania w grupie, zawierają przyjaźnie, nabywają odwagi, pewności siebie, przezwyciężają własne lęki - podkreśla harcmistrz Szopa.
W tym roku w zlocie uczestniczy 220 harcerzy i instruktorów z Bydgoszczy, Golubia Dobrzynia, Grudziądza, Kołdrąbia, Kowalewa Pomorskiego, Mroczy, Nakła, Strzelna, Szubina, Świecia, Torunia, Szubina, Żnina oraz z województwa pomorskiego z Chojnic. W programie zlotu prowadzone będą zajęcia organizowane przez Harcerski Ośrodek Wodny i Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce. Nie zabraknie też takich atrakcji jak rejs statkiem i żaglówką, rzeźbienie, wypalanie w drewnie. Warsztaty poprowadzą również specjaliści, dogoterapii, krótkofalarstwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także animatorzy zajęć kulturalno-oświatowych. Dodatkowymi atrakcjami będą świeczkowiska, biegi harcerskie a także „Olimpiada sportów dziwnych”.
Zlot jest finansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Jego organizację wspomagają też wieloletni darczyńcy. Wymieniamy ich na prośbę harcerzy: Starostwo Powiatowe w Chojnicach, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa i Fundacja Dum Spiro Spero z Bydgoszczy, Bractwo Motocyklowe „Aurochs” z Krojant, chojnicki Miejski Zakład Komunikacji oraz Miejskie Wodociągi i Piekarnia „Brunki” z Chojnic.
