Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekko w górę, ale uczelnie z regionu nadal bardzo daleko

Ewa Abramczyk-Boguszewska, (awe, agw)
UMK jest najlepszą uczelnią w regionie
UMK jest najlepszą uczelnią w regionie Andrzej Romaniuk
Bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno - Przemysłowy dopiero w szóstej dziesiątce najlepszych szkół wyższych w kraju. WSG awansowała o 12 miejsc wśród uczelni niepublicznych.

Wyniki wczorajszego rankingu nie są niespodzianką. Tradycyjnie już o pierwsze miejsce rywalizowały dwa Uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Krakowska uczelnia zaledwie o 0,08 pkt. wyprzedziła UW. Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Punktuje fizyka i teologia
Z uczelni państwowych w regionie o sukcesie może mówić UMK, który utrzymał 9. pozycję sprzed roku wśród uczelni akademickich. W zestawieniu uniwersytetów zajął 5. miejsce.
Toruński uniwersytet doceniono zwłaszcza za kształcenie studentów na kierunkach fizyka i astronomia oraz teologia. W obu przypadkach uczelnia znalazła się na trzecim miejscu w kraju. - Tradycyjnie już zdobywamy w podobnych zestawieniach wysokie miejsca, więc ranking "Perspektyw" to kolejne potwierdzenie słuszności tego, co robimy - mówi prof. Stanisław Chwirot, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Mam nadzieję, że ten ranking zachęci dobrych maturzystów do tego, by studiowali u nas.

Czytaj: UMK piątym uniwersytetem w kraju! Pozostałe uczelnie daleko od podium

UMK zamyka pierwszą piątkę uczelni, jeśli chodzi o kształcenie na filologiach obcych i językoznawstwie, historii, kulturoznawstwie, dziennikarstwie i komunikacji społecznej.
Dobra baza dla żaka
Powody do radości miała też Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu, która wypadła najlepiej z niepublicznych uczelni magisterskich w regionie (zajęła 29.lokatę). - Cieszy nas zwłaszcza 100 proc. punktów, przyznanych nam w kategorii "warunki studiowania". To najlepszy wynik nie tylko w województwie, ale i kraju - mówi dr Dorota Żuchowska, dziekan wydziału o kulturze społecznej i medialnej. - Doceniono nas za własną bazę dydaktyczną, możliwość rozwijania zainteresowań naukowych, dostęp studentów do kadry o wysokich kwalifikacjach.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy świętowała wczoraj z dwóch powodów: swoich 14. urodzin i awansu aż o 12 oczek w rankingu (z 43. na 31) . - To dla nas wspaniały, urodzinowy prezent - mówi dr Alicja Kozubska, prorektor ds. kształcenia WSG. - Myślę, że na taki wynik ma wpływ wprowadzona przez nas dwa lata temu zmiana systemu kształcenia. Ma być ono praktyczne i elastyczne. Chcemy, aby studenci mieli wpływ na własne studia. Oprócz przedmiotów obowiązkowych mogą oni realizować się na innych, wybranych zajęciach. Na przykład, przyszli inżynierowie poznają zasady auto-prezentacji czy uczą się pracy w zespole. Jako uczelnia bierzemy udział w wielu projektach. Otrzymaliśmy m.in. grant ministerialny w wysokości miliona złotych, doceniający nasz program kształcenia na kulturoznawstwie. Zapunktowaliśmy też umiędzynarodowieniem studiów. Przybywa nam zagranicznych studentów i wykładowców, współpracujemy z uczelniami z zagranicy.

W rankingu znalazły się również inne uczelnie niepubliczne z regionu: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku (42. miejsce), Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (53.), Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy (68.)
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczny w Bydgoszczy w stosunku do ubiegłego roku awansował o cztery miejsca - z 59. na 54. - Na 400 uczelni w Polsce nie jest to zły wynik, ale też nie jest bardzo dobry - podsumowuje dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - W tego typu rankingach wysoko punktuje się udział w programach strukturalnych. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie polityków z regionu, a my go nie otrzymujemy. Naszym sukcesem jest jednak to, że nasi absolwenci bez większego trudu znajdują pracę. Wśród osób, które skończyły kierunki techniczne na UTP, takie jak elektrotechnika, bezrobocie wynosi poniżej 2 proc.

Dopiero są na starcie
- UKW ma dopiero siedem lat. Mierzymy się z uczelniami, które mają nawet kilkusetletnią tradycję, a zatem i więcej możliwości zdobycia wyższej punktacji - podkreśla Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

UKW wśród uczelni akademickich w kraju zajął dalekie, 60. miejsce. - Ale proszę spojrzeć, że od kilku lat systematycznie przesuwamy się wyżej w rankingu - mówi Piotr Kwiatkowski. - W ubiegłym roku zajmowaliśmy 61. miejsce, a dwa lata temu - 69. Oznacza to, że strategia dostosowania oferty do oczekiwań rynku pracy i oczekiwań młodych ludzi jest wdrażana skutecznie.
- UKW zawsze było w tyle, ale to wcale nie znaczy, że studiowanie tutaj jest takie proste - mówi Magdalena Pluta, studentka pedagogiki na tej uczelni. - Dla mnie rankingi nie są ważne, a raczej to, czy mogę się czegoś nauczyć i czy wykładowcy są kompetentni, a takich mam na pedagogice.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku na 29 tego typu placówek zajęła 23. miejsce.

Czytaj: UMK i UKW łączą siły

Rodzynek z UTP
Dwa dni temu ministerstwo nauki rozdało granty dla najlepszych naukowców za ich projekty. Wśród nich nie było nikogo z naszych uczelni. W środę, 15 maja, Diamentowy Grant dla najwybitniejszych polskich studentów odbierze Anna Zajdel z UTP.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska