https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Seminarium Duchowne wesprze sąsiednie diecezje? Ważne sąsiedztwo uniwersytetu

Adam Willma
Jeszcze kilkanaście lat temu w toruńskim seminarium kształciło się około stu alumnów. Dziś liczba ta skurczyła się – obecnie jest ich zaledwie 18
Jeszcze kilkanaście lat temu w toruńskim seminarium kształciło się około stu alumnów. Dziś liczba ta skurczyła się – obecnie jest ich zaledwie 18 Wyższe Seminarium Duchowne
Wiele wskazuje na to, że mylili się ci, którzy wieszczyli koniec toruńskiego Seminarium. Choć liczba alumnów nadal jest niewielka, to atutem Torunia okazuje się związek z UMK.

Toruńskie Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego może stać się centrum kształcenia kandydatów na duchownych na całym Pomorzu. Rozmowy między diecezjami tworzącymi Metropolię Gdańską już trwają. Chodzi o przyszłość kształcenia przyszłych księży w obliczu spadającej liczby powołań i wymagań stawianych przez Watykan.

– Jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretach – podkreśla ks. prof. Stanisław Adamiak, rektor toruńskiego seminarium. – Jeżeli jednak jakieś decyzje zapadną, to na pewno nie wpłyną na tegoroczny nabór.

Dane mówią same za siebie. Jeszcze dwie dekady temu w toruńskim seminarium kształciło się około stu alumnów. Dziś liczba ta skurczyła się – obecnie jest ich zaledwie 18. Podobne problemy dotykają inne ośrodki w regionie. W Gdańsku i Włocławku liczba alumnów spadła do kilkunastu. Tymczasem, zgodnie z decyzją Watykanu, jeśli liczba alumnów w seminarium spada poniżej 20, należy rozważyć jego konsolidację z innym ośrodkiem. Sprzyja to jakości nauczania i pomaga w organizacji wydarzeń z myślą o alumnach.

W obrębie Metropolii jedynie Pelplin, gdzie uczy się ok. 30 kleryków, na razie nie musi myśleć o łączeniu sił. Niewykluczone jednak, że również ta diecezja będzie zainteresowana współpracą z Toruniem, bo alumni z tamtej diecezji już dziś są studentami UMK.

Atut Torunia polega na związku Seminarium z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, który dysponuje wydziałem teologii. W ten sposób alumni – obok święceń - zdobywają również stopień magistra.

– Kwestia ewentualnego połączenia ma nie tylko wymiar duchowy czy organizacyjny, ale też akademicki – tłumaczy ks. prof. Piotr Roszak z Wydziału Teologii UMK. – Aby kandydaci na księży mogli uzyskiwać tytuł magistra, muszą studiować teologię. A taki wydział działa właśnie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, sąsiadującym z toruńskim seminarium.

Od 2001 roku alumni WSD Toruń studiują właśnie na UMK, co czyni tę uczelnię naturalnym partnerem w przyszłościowych rozwiązaniach.

Nieoficjalnie wiadomo, że doszło już do pierwszych rozmów między przedstawicielami innych diecezji: – Wiem, że była rozmowa z księdzem arcybiskupem z Gdańska, ale nie uczestniczyłem w niej osobiście. Wiem jednak, że ze strony partnerów widać jednak życzliwość i zainteresowanie – mówi ks. Roszak.

Jedną z rozważanych opcji jest model hybrydowy: alumni część tygodnia spędzaliby w seminarium, a resztę – w rodzinnej diecezji.

Katolicy po ewangelikach

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej powstało w 1993 roku, po powołaniu samej diecezji przez Jana Pawła II. Budynek, w którym mieści się uczelnia powstał w 1910 roku jako siedziba Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego. W seminarium w Toruniu mieści także Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, Centrum Dialogu im. Jana Pawła II oraz Biblioteka Diecezjalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska