Toruńskie Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego może stać się centrum kształcenia kandydatów na duchownych na całym Pomorzu. Rozmowy między diecezjami tworzącymi Metropolię Gdańską już trwają. Chodzi o przyszłość kształcenia przyszłych księży w obliczu spadającej liczby powołań i wymagań stawianych przez Watykan.
– Jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretach – podkreśla ks. prof. Stanisław Adamiak, rektor toruńskiego seminarium. – Jeżeli jednak jakieś decyzje zapadną, to na pewno nie wpłyną na tegoroczny nabór.
Dane mówią same za siebie. Jeszcze dwie dekady temu w toruńskim seminarium kształciło się około stu alumnów. Dziś liczba ta skurczyła się – obecnie jest ich zaledwie 18. Podobne problemy dotykają inne ośrodki w regionie. W Gdańsku i Włocławku liczba alumnów spadła do kilkunastu. Tymczasem, zgodnie z decyzją Watykanu, jeśli liczba alumnów w seminarium spada poniżej 20, należy rozważyć jego konsolidację z innym ośrodkiem. Sprzyja to jakości nauczania i pomaga w organizacji wydarzeń z myślą o alumnach.
W obrębie Metropolii jedynie Pelplin, gdzie uczy się ok. 30 kleryków, na razie nie musi myśleć o łączeniu sił. Niewykluczone jednak, że również ta diecezja będzie zainteresowana współpracą z Toruniem, bo alumni z tamtej diecezji już dziś są studentami UMK.
Atut Torunia polega na związku Seminarium z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, który dysponuje wydziałem teologii. W ten sposób alumni – obok święceń - zdobywają również stopień magistra.
– Kwestia ewentualnego połączenia ma nie tylko wymiar duchowy czy organizacyjny, ale też akademicki – tłumaczy ks. prof. Piotr Roszak z Wydziału Teologii UMK. – Aby kandydaci na księży mogli uzyskiwać tytuł magistra, muszą studiować teologię. A taki wydział działa właśnie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, sąsiadującym z toruńskim seminarium.
Od 2001 roku alumni WSD Toruń studiują właśnie na UMK, co czyni tę uczelnię naturalnym partnerem w przyszłościowych rozwiązaniach.
Nieoficjalnie wiadomo, że doszło już do pierwszych rozmów między przedstawicielami innych diecezji: – Wiem, że była rozmowa z księdzem arcybiskupem z Gdańska, ale nie uczestniczyłem w niej osobiście. Wiem jednak, że ze strony partnerów widać jednak życzliwość i zainteresowanie – mówi ks. Roszak.
Jedną z rozważanych opcji jest model hybrydowy: alumni część tygodnia spędzaliby w seminarium, a resztę – w rodzinnej diecezji.
Katolicy po ewangelikach
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej powstało w 1993 roku, po powołaniu samej diecezji przez Jana Pawła II. Budynek, w którym mieści się uczelnia powstał w 1910 roku jako siedziba Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego. W seminarium w Toruniu mieści także Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, Centrum Dialogu im. Jana Pawła II oraz Biblioteka Diecezjalna.
