Lekkoatleci-weterani z regionu świetnie spisali się w mistrzostwach Europy

Osiemnaście medali zdobyli reprezentanci naszego województwa na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters we włoskiej Pescarze. Impreza zgromadził blisko 4,5 tysiąca sportowców, w tym gronie 130 reprezentantów Polski.

Dorobek lekkoatletów naszego województwa to: 2 złote, 11 srebrnych i 5 brązowych medali. Najlepszym osiągnięciem może się pochwalić Karol Górny w z Grudziądza , który w kategorii wiekowej M40 zdobył dwa złote medale w sztafetach 4x400m i 4x400mix oraz zajął drugie miejsce w biegu na 800m i był drugi w sztafecie 4x100m. Z swojego występu może być zadowolona Maria Gąsowska z Inowrocławia. W kat. K75 zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy w biegu na 100m i była druga w sztafecie 4x400m mix. To jedyna medalistka wśród pań z naszego województwa.

Cztery medale wywalczył Wacław Krankowski z Torunia, prezes PZLAM. W kat.M70 tytuły wicemistrza Europy zdobył w pchnięciu kulą, w rzucie ciężarkiem i w pięcioboju rzutowym. Tylko wyjątkowa niedyspozycja w rzucie dyskiem sprawiła, że Krankowski w pięcioboju nie zdobył złotego medalu. Do trzech srebrnych krążków p. Wacław dorzucił jeszcze brązowy medal w rzucie młotem.

Torunianin Henryk Wierzchowski był najstarszym zawodnikiem z Polski. W kat. M90 zdobył srebrne medale w biegu na 200 m i w rzucie ciężarkiem oraz zajął trzecie miejsce w rzucie dyskiem. Marek Mielcarek z Bydgoszczy w kat. M70 został wicemistrzem Europy w skoku wzwyż oraz był trzeci w biegu na 300m p.pł i w sztafecie 4x100m. Edward Korolko z Torunia (M80) w swojej koronnej konkurencji, skoku o tyczce, wywalczył srebrny medal. Z medalem z mistrzostw wrócił także Dariusz Krakowiak (M60) z Sępólna Krajeńskiego. W skoku w dal zajął trzecie miejsce.

Polska reprezentacja w klasyfikacji medalowej zajęła siódme miejsce z dorobkiem 111. Medali (33 złote, 43 srebrne, 35 brązowych) wśród 34. krajów, których zawodnicy zajmowali miejsce na podium.

Dla działaczy PZLAM europejskie zmagania w Pescarze były okazją do promocji kolejnych 14.Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters, jakie w marcu 2024 roku ponownie odbędą się w Toruniu. Stoisko promocyjne zorganizowano w specjalnym namiocie reklamującym nasze województwo oraz Toruń i jego sportowe obiekty.