Lekkoatletyka: "Królowa" chce podbić Toruń

  Lekkoatletyka: "Królowa" chce podbić Toruń

  (jp)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Dotąd regionalną areną największych wydarzeń lekkoatletycznych był bydgoski stadionTeraz podobne aspiracje mają władze Torunia.

  Dotąd regionalną areną największych wydarzeń lekkoatletycznych był bydgoski stadionTeraz podobne aspiracje mają władze Torunia. ©Paweł Skraba

  Czy torunianie pokochają lekkoatletykę? W lipcu pierwszy sprawdzian - Puchar Europy w Wielobojach.
  Dotąd regionalną areną największych wydarzeń lekkoatletycznych był bydgoski stadionTeraz podobne aspiracje mają władze Torunia.

  Dotąd regionalną areną największych wydarzeń lekkoatletycznych był bydgoski stadionTeraz podobne aspiracje mają władze Torunia. ©Paweł Skraba

  To może nie największa, ale z pewnością najbardziej prestiżowa impreza w historii toruńskiej lekkiej atletyki. Na stadionie im. Grzegorza Duneckiego pojawi się po osiem reprezentacji męskich i żeńskich, w sumie 64 sportowców z jedenastu krajów.

  W środę toruński obiekt odwiedzili delegaci Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej. Pierwszy mały sukcesik już jest: goście byli zachwyceni kameralnym stadionem i zwłaszcza porządkiem, który na nim panował. - Wszystko było poukładane i lśniące, nawet młoty leżały w kolejności wagi. Nie na każdym stadionie tak jest - opowiadał nam jeden z członków ekipy.

  Superliga

  Superliga


  Każda z ośmiu reprezentacji zgłasza czterech zawodników, których punkty będą sumowane w klasyfikacji generalnej. Konkurencje męskie: 100 m, 110 m ppł, 400 m,1500 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok o tyczce, oszczep
  konkurencje żeńskie: 100 m ppł, 200 m, 800 m, skok wzwyż, pchnięcie kulą, skok w dal, oszczep
  W Toruniu wystartują (w kolejności wylosowanych torów):
  Mężczyźni: Estonia (A), Francja (B), Białoruś (C), Polska (D), Finlandia (E), Ukraina (F), Rosja (G), Czechy (H)
  Kobiety: Czechy (A),Brytania (B), Estonia (C),Ukraina (D), Rosja (E), Holandia (F), Grecja (G), Francja (H)  Pachniało na Duneckim

  Dla Torunia to także pierwszy egzamin organizatora. W przyszłości miasto planuje gościć duże wydarzenia lekkoatletyczne w budowanej właśnie hali, ale najpierw musi się sprawdzić przy mniejszych zawodach. - Bydgoszcz też zaczynała od wielobojowej Superligi (w sumie trzy razy, ostatnio w 2005 roku - dop. red.) i potem miała szanse na większe imprezy. Dla Torunia najważniejsze jest, że zaistnieje na mapie europejskich federacji, zostanie zauważony i zapamiętany. Dzięki temu będzie mógł ze swoją halą stanąć do walki o największe imprezy na kontynencie - podkreśla szef Kujawsko-Pomorskiego ZLA.

  - Byliśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poznać tak znane i stare miasto, już dowiedzieliśmy się wiele z jego historii i z chęcią dowiemy się więcej w lipcu - podkreśliła Silvia Barlag z Holandii, która oglądała w środę toruński stadion. - O poziom organizacyjny wcale się nie martwię, Polska ma pod tym względem znakomitą opinię. Sama mogłam się o tym przekonać podczas mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy.

  Wielobojowa Superliga jest idealnym testem dla możliwości organizatora. Konkurencja raczej niszowa, ale o wysokiej randze sportowej. Z pewnością Europejska Federacja zapamięta ewentualny sukces organizacyjny Torunia.

  Sport w tle festynu
  - To największa impreza lekkoatletyczna w tym roku w naszym kraju i jedna z największych w Europie w sezonie letnim. Będzie wielu znanych zawodników, medalistów mistrzostw świata, w składzie Białorusi najprawdopodobniej będzie medalista olimpijski. Dokładne składy poznamy w czerwcu - mówi trener Wiesław Czapiewski.

  Wolsztyński zdaje sobie sprawę, że taka reklama nie wystarczy, żeby na stadion przyciągnąć komplet widzów. - To pora wakacyjna, dlatego sam sport nie wystarczy. Rozmawiałem już na ten temat z władzami miasta i chcemy wspólnie przyciągnąć mieszkańców całego regionu organizując festyn z prawdziwego zdarzenia. Wieloboje to konkurencja dla specjalistów, trudno się ogląda kibicom. Dlatego w Toruniu będzie można kibicować sportowcom, ale także dobrze się zabawić. Tak jak na zachodzie, gdzie na tego typu imprezy przyjeżdżają rodziny, jak na piknik - podkreśla Wolsztyński.

  Władze Torunia nie ukrywają, żę liczą na wydatną pomoc bardziej doświadczonego sąsiada. - Bydgoszcz już udowodniła, że potrafi przygotowywać imprezy najwyższej rangi, ale wspólnie nasze możliwości będą jeszcze większe. Superliga będzie pierwszą okazją, żeby to udowodnić - mówi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo