Gmina Kikół stawia na działania profilaktyczne skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok bieżący przewiduje wiele przedsięwzięć.
Pandemia nie sprzyja prowadzeniu zdrowego trybu życia. Przymusowe ograniczenie aktywności i problemy, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia spowodowały, że ludzie częściej sięgają po alkohol. Strach o zdrowie czy o utrzymanie źródła utrzymania nasilają frustrację, a alkohol jest najłatwiej dostępnym i legalnym „znieczulaczem”. On z kolei może wyzwalać zachowania agresywne, a to już jest o krok od destrukcji rodziny. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych, które uzmysłowią bezsensowność rozwiązywania kłopotów procentowymi napojami czy, co gorsza, narkotykami.
W Kikole przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok bieżący poprzedziło zdiagnozowanie sytuacji w gminie. W ubiegłym roku pomocą społeczną objętych było 470 rodzin, a w wielu z nich występował problem alkoholowy. – Do końca listopada ubiegłego roku policjanci przeprowadzili 87 interwencji domowych, z których 58 miało związek z alkoholem, a w 23 przypadkach wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty” – informuje Małgorzata Falkowska, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Kikole. - Zatrzymali 15 osób do wytrzeźwienia. Zwiększyło się zainteresowanie naszym punktem konsultacji psychologicznych. Z pomocy terapeuty skorzystało ponad 50 osób. Bardzo nas cieszy, że siedmiu uzależnionych zdecydowało się dobrowolnie podjąć leczenie.
W ubiegłym roku gmina Kikół wzięła udział w jubileuszowej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, która była realizowana pod hasłem „Dorastamy Asertywnie”. Ze względu na pandemię część działań przeprowadzono on-line. Najważniejsze, że zrealizowano jej cel, którym jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Gmina w podziękowaniu za zaangażowanie otrzymała „Złoty Certyfikat”.
W tym roku gmina poza „Zachowaniem Trzeźwego Umysłu” zrealizuje jeszcze cztery kampanie: „Postaw na Rodzinę”, „Trzymaj Formę”, „Przeciw Pijanym Kierowcom” i „Reaguj na Przemoc”. – Będą one realizowane przy współpracy z naszymi wszystkimi jednostkami organizacyjnymi, stowarzyszeniami i radami sołeckimi – podsumowuje Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Mam nadzieję, że uda się nam zorganizować większe imprezy o charakterze profilaktycznym, ale wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej. W tej chwili zakupiliśmy stosowne ulotki i plakaty, których część przekazaliśmy już na potrzeby Posterunku Policji w Kikole.
