Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepszy dostęp do kolei w Grudziądzu zarówno w kierunku Torunia jak i Bydgoszczy. Mają zostać wybudowane dwa przystanki. Gdzie?

(PA)
W Grudziądzu w sumie planowane jest wybudowanie trzech przystanków kolejowych, a czwarty jest na liście rezerwowej. Inwestorem jest PKP PLK
W Grudziądzu w sumie planowane jest wybudowanie trzech przystanków kolejowych, a czwarty jest na liście rezerwowej. Inwestorem jest PKP PLK archiwum GP
Nowe przystanki w Grudziądzu mają zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania z połączeń kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe informują o planach budowy nowych przystanków: Grudziądz "Rządz" oraz Grudziądz "Centrum". Podpisano już umowy na wykonanie dokumentacji projektowej i realizację prac budowlanych.

W kierunku Torunia

Nowy przystanek Grudziądz "Rządz" (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) ma ułatwić podróżowanie w kierunku Torunia.

- Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55 - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A. - Zakończenie prac planowane jest w połowie 2024 r.

W kierunku Bydgoszczy

Z kolei przystanek Grudziądz "Centrum" (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice) zwiększy dostęp do kolei na trasie do Bydgoszczy. - Peron zostanie zbudowany w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Chełmińskiej - wyjaśnia Przemysław Zieliński. - Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r.

Inwestycje przystankowe w Grudziądzu są szacowane za kwotę ponad 5 mln zł netto i są finansowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

W kierunku Trójmiasta

Przypomnijmy, że powstać ma też przystanek Grudziądz Tuszewo na linii kolejowej nr 207 Toruń – Malbork. Jednokrawędziowy peron zostanie zbudowany przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna, w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego i zakładów pracy.

Dodatkowy przystanek w Grudziądzu zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Na peronie o długości 125 metrów zaplanowano oczekiwany przez pasażerów standard obsługi – wiatę, ławki, energooszczędne oświetlenie oraz tablice informacyjne z oznakowaniem. Wygodny dostęp dla wszystkich podróżnych zapewni pochylnia. System ścieżek naprowadzających ułatwi poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Rozpoczęcie prac planowane jest we wrześniu 2023 r., a zakończenie do końca 2023 r.

W Województwie Kujawsko - Pomorskim na liście podstawowej Programu Przystankowego jest 11 lokalizacji nowych przystanków. Oprócz wspomnianych dwóch są jeszcze:

  • Bydgoszcz Okole,
  • Bydgoszcz Zachodnia,
  • Bydgoszcz Osowa Góra,
  • Nakło nad Notecią Dąbrowskiego,
  • Tuchola (Rudzki Most),
  • Trzeciewnica,
  • Grudziądz Tuszewo
  • Grzybno oraz
  • budowa przejścia podziemnego na stacji Nakło Nad Notecią.

Na liście rezerwowej znajdują się jeszcze 3 lokalizacje – modernizacja peronów na przystankach Brodnica Fabryczna, Grudziądz Mniszek, Dąbrowa Chełmińska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska