XLVI Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne im. prof. Roberta Głębockiego, w tym roku odbyło się w formie zdalnej. Młodzież interesująca się astronomią i kosmosem prezentowała swoje referaty przez internet. W ten sam sposób odpowiadała na pytania jurorów.
Dzięki temu wciąż obejrzeć możemy te prezentacje, wykład inauguracyjny oraz zakończenie OMSA na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. TUTAJ.
W ciągu trzech dni jurorzy wysłuchali 23 referatów przygotowanych przez młodzież z 11 województw. Zgrupowane były one w trzech sesjach tematycznych: 1. "Obserwacje nieba, tematy różne", 2. "Układ Słoneczny, astronautyka", 3. "Gwiazdy i wszechświat, tematy różne".
W protokole członkowie komisji konkursowej podkreślili, że poziom referatów był niezwykle wysoki.
Wyniki XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu
W finale XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego zwyciężyli Karol Masztalerz, Mateusz Koza i Paweł Pleskaczyński. Są oni uczniami International School of Poznań i XXXII LO w Poznaniu. Zwycięstwo przyniósł im referat na temat "Badanie wykorzystania tanich i łatwo dostępnych materiałów oraz narzędzi w celu budowania amatorskich stacji odbioru danych z satelitów meteorologicznych". Badania te wykonali skonstruowanym samodzielnie radioteleskopem oraz systemem odbioru i przetwarzania danych. W nagrodę otrzymali teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex.
Drugie miejsce zdobył Kuba Niedziela z IV LO w Zielonej Górze. On wygłosił referat "Detekcja egzoplanet przy użyciu alternatywnej metody wykrywania". Nagrodą jest Teleskop Sky-Watcher 114/900 BK1149EQ2.
Miejsce trzecie zajął duet Klara Świątek i Wiktor Dziwota z I LO w Bochni. Oni opowiadali o pomiarze odległości do Księżyca metodą paralaksy. Otrzymają Teleskop Sky-Watcher Dobson 130.
Zdjęcia ze spotkania edukacyjnego dla dzieci:Grudziądz. Zabawy ze światłem w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym
Grudziądzanie tuż za podium
Miejsce czwarte zajęli gospodarze: ekipa Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu, w składzie: Maciej Kowalski, Jakub Łukowski, Dawid Kwiatkowski. Przedstawili oni projekt i budowę modelu habitatu księżycowego #FloraHab. Otrzymają lornetkę Celestron SkyMaster 25x70.
Jurorzy przyznali dwa równorzędne miejsca piąte dla:
Piotra Radomskiego z VIII LO w Bydgoszczy, który wygłosił referat "Budowa domowego radioteleskopu i przykład jego zastosowania do pomiaru temperatury jasnościowej Słońca". Nagrodą jest lornetka.
oraz dla Nikodema Palbudy z ZST w Ostrowie Wielkopolskim, który opowiadał o manewrach w przestrzeni kosmicznej. Nagrodą jest lornetka.
Wyróżnienia zdobyli:
Oliwia Pawelczyk, II LO w Tczewie
Weronika Jastrzębska, I LO w Siedlcach
Sebastian Choiński, SP nr 11 w Chełmie
Aleksandra Walczybok, I LO w Wieluniu
Zuzanna Mikłusz i Julian Pawłowski z ULO w Toruniu
Oskar Kościański i Dawid Bugajewski z I LO w Kościanie
Wszyscy laureaci otrzymali także m.in. książki, prenumeraty czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.
