Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne w Grudziądzu
To wydarzenie, w którym udział biorą młodzi naukowcy - uczniowie liceów - pasjonujący się astronomią. Ma ono charakter olimpiady, której ogólnopolski finał co roku przeprowadzany jest w Grudziądzu.
W tym roku do Grudziądza na 51. OMSA przyjechali zakwalifikowani do finału młodzi ludzie z 14 województw. W ciągu ostatnich dni zaprezentowali łącznie 33 referaty w trzech głównych sesjach tematycznych: "Obserwacje nieba", "Układ Słoneczny, astronautyka", "Gwiazdy i wszechświat" .
Wyniki 51. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego (OMSA) 2025 w Grudziądzu
Jurorzy oceniający przygotowane referaty mieli w tym roku naprawdę twardy orzech do zgryzienia, bo najlepsze referaty miały nie tylko wysoki, ale i wyrównany poziom. Ostatecznie postanowili przyznać aż po dwa równorzędne miejsca pierwsze i drugie.
Zwyciężyli ex aequo:
Krzysztof Zieliński z I LO w Kołobrzegu za referat "Odkrycie, obserwacje, analiza i klasyfikacja gwiazdy zmiennej ZKRA-V1",
oraz Emil Pająk z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliwicach za referat "Bezkontaktowy transport na Księżycu".
Drugie miejsca ex-aequo zajęły:
Marta Czupajło z LO w Radziejowie za referat "Zrozumieć Gwiazdy. Amatorskie badania typów widmowych gwiazd z użyciem Sheliak Star Analyser 200".
Lilianna Kromka z III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie za referat "Poszukiwania śladów wtórnych cząstek promieniowania kosmicznego - eksperymenty balonowe."
Miejsce trzecie zdobyła:
Natalia Dobrowolska z XII LO im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie za referat "Galaktyki i ich typy morfologiczne w obiektywach teleskopów kosmicznych".
Laureaci pierwszych trzech miejsc w nagrodę otrzymali teleskopy, a wyróżnieni lornetki. A wszyscy roczną prenumeratę czasopisma „Urania - Postępy Astronomii”.
Głównym organizatorem OMSA jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, przy wsparciu samorządów miasta, województwa, uniwersytetów, a także organizacji naukowych.
Jury 51. OMSA w Grudziądzu:
prof. dr hab. Maciej Mikołajewski - "URANIA - Postępy Astronomii",
prof. dr hab. Paweł Pietrukowicz - Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Krzysztof Czart - Polskie Towarzystwo Astronomiczne, ESO Poland,
mgr Magdalena Pilska-Piotrowska - Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,
mgr Damian Jabłeka, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie,
mgr Bogna Pazderska - HEVELIANUM,
dr Paweł Zieliński - Instytut Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Dzieje się w Grudziądzu
