Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Ogólnokształcące w Więcborku planuje od 1 września uruchomić formację wojskową

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W więcborskim ogólniaku działa już klasa mundurowa.
W więcborskim ogólniaku działa już klasa mundurowa. Sandra Szymańska
Od 1 września w Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku jest w planach utworzenie oddziału przygotowania wojskowego. Aby taka klasa mogła powstać, potrzebna jest zgoda ministra obrony narodowej. Stosowną uchwałę z wnioskiem o udzielenie zezwolenia podjęła Rada Powiatu Sępoleńskiego.

Formacja wojskowa w Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku

1 stycznia 2020 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, na podstawie których jednostki samorządu terytorialnego prowadzące publiczne szkoły ponadpodstawowe mogą podjąć starania o uruchomienie w nich oddziału przygotowania wojskowego. Utworzenie go w 4-letnim liceum wymaga zezwolenia ministra obrony narodowej. Zgodnie z Prawem oświatowym wniosek o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego składa organ prowadzący szkołę. Termin to 31 marca poprzedzający rok szkolny, w którym oddział ma rozpocząć działalność. W przypadku otwarcia takiej klasy w więcborskim ogólniaku, wniosek taki składa powiat sępoleński. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Sępólnie radni przyjęli stosowną uchwałę. Jeśli MON wyda zgodę, szkoła uruchomi taki profil od 1 września 2024 roku.

- W praktyce jest to związane ze zwiększeniem atrakcyjności funkcjonowania tej placówki. Tam już taka formacja istnieje. Chodzi też o to, by mieć „furtkę” do wnioskowania do MON o dodatkowe środki na funkcjonowanie takiego oddziału, by zajęcia były bardziej atrakcyjne. W przyszłym roku szkolnym każde zwiększenie atrakcyjności placówki jest dla nas na wagę złota - mówi Lidia Sokulska-Tłok, dyrektorka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie.

Tak będzie wyglądać edukacja w oddziale przygotowania wojskowego

W oddziale przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Więcborku uczniowie będą realizować podstawę programową zgodnie z ramowym planem nauczania. Ci, którzy wybiorą oddział, będą realizowali dodatkowe zajęcia w ramach przedmiotów uzupełniających, niezależnie od objętych programem obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Według szczegółowego opisu organizacji kształcenia liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosić będzie nie więcej niż 30. Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum wynosi 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych.

Program szkolenia w liceum obejmować będzie:

  • w klasie 1-30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;
  • w klasie II - 60 godzin zajęć, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;
  • w klasie III - 90 godzin zajęć, w tym 25 godzin zajęć teoretycznych i 65 godzin zajęć praktycznych;
  • w klasie IV- 50 godzin zajęć praktycznych realizowanych w trakcie obozu szkoleniowego.

Za realizację zajęć teoretycznych odpowiadał będzie dyrektor szkoły, a za zajęcia praktyczne w porozumieniu ze szkołą - patronacka jednostka wojskowa. Do wniosku załączono pozytywną opinię rady pedagogicznej oraz zobowiązanie organu prowadzącego szkołę do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego przekraczających wydatki bieżące ponoszone na jednego ucznia w pozostałych oddziałach szkoły.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska