– W porównaniu do listopada 2011 roku grupa ta powiększyła się o 4 procent – wylicza Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor. – Zalegają oni z płatnością 35,75 miliarda złotych.
Hildebrand na pocieszenie dodaje, że średnie zadłużenie na jednego Polaka nie wzrosło aż tak bardzo. – Obecnie wynosi 16561 złotych – precyzuje.
Przeczytaj: Długi mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego zwiększyły się o 35 procent
Jak ta sytuacja wygląda w naszym województwie? Około 145 tysięcy mieszkańców zalega z płatnościami przekraczającymi 2,1 miliarda złotych. Najwyższy poziom zadłużenia jest w województwie śląskim, gdzie blisko 324 tysięcy osób ma problem ze spłatą kwoty przekraczającą 6,9 miliarda złotych. Najlepiej jest natomiast w Świętokrzyskiem. 44,5 tysiąca mieszkańców tego regionu zalega ze spłatą ponad 564 milionów złotych.
Wzrosła również liczba klientów podwyższonego ryzyka. W Polsce 57 osób na tysiąc ma problem z terminową spłatą rat czy rachunków. W Kujawsko-Pomorskiem takie kłopoty ma 70 mieszkańców, co nas plasuje na trzecim miejscu w skali całego kraju.
Czytaj też: Kredyt na Wielkanoc może być sporym kłopotem po świętach
Z płatnościami zalega zdecydowanie więcej mężczyzn, niż kobiet. U nas jest ich przeszło 85 tysięcy wobec 60 tysięcy kobiet. Najwięcej dłużników z naszego regionu jest wieku 30 – 39 lat, najmniej - do 20. roku życia.
W największych miastach naszego regionu najwięcej dłużników jest w Bydgoszczy – ponad 28 tysięcy osób. W Toruniu nierzetelnych klientów jest 15,5 tysiąca, natomiast we Włocławku prawie 12,5 tysiąca.
