Zobacz wideo: Wystraszony łoś wbiega na trasę S5 pod Bydgoszczą

Coraz więcej Polaków pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2015 roku pracujących emerytów było 575,4 tys. Na koniec 2021 roku ich liczba wzrosła do 812,9 tys. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim (16,2 proc.) i śląskim (14,7 proc.). Najmniej natomiast w województwie opolskim – 2,2 proc. Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety - 57,5 proc. tej populacji. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 66,9 roku. Dla mężczyzn było to 68,3 roku, dla kobiet – 65,8 roku.
Dalej pracują na etacie
Jak w tym zestawieniu wygląda województwo kujawsko-pomorskie?
- W naszym regionie pracuje 36 tysięcy emerytów, co daje nam dziewiąte miejsce w Polsce. Średni wiek pracującego emeryta na Pomorzu i Kujawach wynosi 67,3 lata - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Pracujący emeryci najczęściej zatrudnieni są na umowę o pracę (35,2 proc. w Kujawsko-Pomorskiem), prowadzą pozarolniczą działalność (34,3 proc.) lub pracują na umowę zlecenie (25,6 proc.).
W jakich branżach pracuje najwięcej seniorów? Okazuje się, że są to: opieka zdrowotna i pomoc społeczna, handel hurtowy i detaliczny, naprawa samochodów, przetwórstwo przemysłowe, edukacja oraz działalność w zakresie usług administrowania.
Dłuższa praca się opłaca
Z wyliczeń ZUS wynika, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost przyszłego świadczenia średnio o ok. 8 proc., choć czasem jest to nawet 10 proc.!
- Zasadą jest, że dłuższa aktywność zawodowa, a tym samym dalsze opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Dodatkowo kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie rośnie wskutek kolejnych waloryzacji. Ponadto odkładając moment przejścia na emeryturę mamy wpływ na mniejszą liczbę miesięcy tzw. dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka - mówi Krystyna Michałek.
Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, zaznacza, że osoby zarabiające lepiej zazwyczaj mają ciekawszą pracę, mniej wyczerpującą fizycznie. Są więc skłonne dłużej pracować i zwiększyć swoją emeryturę. Natomiast ludzie z najniższymi dochodami liczą na to, że uzyskają gwarantowaną emeryturę minimalną. A to oznacza, że zupełnie nie opłaca im się dłużej pracować zwłaszcza, jeśli praca nie daje im satysfakcji.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dopowiada:
- Podejmowaniu przez emerytów decyzji o dalszej pracy mogą sprzyjać też rosnące możliwości i popularność pracy zdalnej przynajmniej w niektórych przedsiębiorstwach, instytucjach czy branżach.