Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja Abonamentu RTV - oto nowe pomysły. Są dwie propozycje nowej opłaty

mm
Wideo
od 16 lat
Likwidacja abonamentu RTV jest raczej przesądzona. Nowy rząd już pracuje nad zmianami, które mają wejść w życie już od początku przyszłego roku. Zobacz, co może czekać wkrótce wszystkich Polaków.

Abonament RTV zostanie zlikwidowany? Oto nowe propozycje opłat

Polacy nie rejestrują swoich odbiorników i nie opłacają abonamentu RTV. To ma doprowadzić do rewolucji. Likwidacja abonamentu jest raczej przesądzona.

Co będzie w zamian? Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl przekazał, że pod uwagę brane są dwie propozycje, które cały czas są analizowane.

Zobacz także:Abonament RTV zostanie zniesiony? Są prognozy, ile wyniesie opłata, która ma go zastąpić. Będzie wysoka?

- Cały czas jest analizowana alternatywa, czyli dwa sposoby na finansowanie mediów i jest to liczone. To pewien mechanizm finansowania z budżetu państwa, a nie coroczna dotacja wzorem wielu państw europejskich. Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie. To będzie propozycja ustawowa - powiedział dla wirtualnemedia.pl Zdrojewski.

O drugiej propozycji wspominał jakiś czas temu dla WP.pl Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Są rozważane różne opcje. Jedna z nich to składka audiowizualna, czyli powszechna opłata, która byłaby pobierana od wszystkich płatników PIT, CIT bądź KRUS. To nie byłaby duża opłata, w granicach 8,34 zł miesięcznie, czyli to jest ok. 100 zł rocznie. Ona dawałaby szansę na stworzenie telewizji obywatelskiej. To jest nasz wspólny interes, żebyśmy mieli media, których zawartość nie jest uzależniona od potrzeb rynku reklamowego.- zapowiedział Tadeusz Kowalski w rozmowie z WP.pl.

Bogdan Zdrojewski dodaje dla wirtualnemedia.pl, że prace nad nową ustawą, dotyczącą finansowania mediów publicznych powinny zakończyć się do końca września. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku po przejściu ścieżki legislacyjnej i podpisaniu przez prezydenta.

Abonament RTV 2024 - oto stawki

Opublikowano stawki, jakie obowiązują za abonament RTV w 2024 roku. Jak się okazuje, pozostaną one na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Jeśli będziemy płacić raz w miesiącu, to opłata wyniesie:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie

Zobacz, ile zapłacisz, jeśli będziesz korzystać ze zniżek. Grafiki z opłatami zamieściliśmy w poniższej galerii.

Wiemy, ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2024 roku. Na stronie Poczty Polskiej przedstawiono stawki wraz ze zniżkami. Oczywiście można korzystać ze zniżek, jeśli będziemy uiszczać opłaty za więcej niż jeden miesiąc. Stawki abonamentu RTV na 2024 rok wraz ze zniżkami znajdziesz na kolejnych stronach ----->

Mamy stawki za abonament RTV - wyliczenia na 2024 rok. Tyle ...

Jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny, to według przepisów obowiązkowo należy uiszczać opłatę abonamentową. Trzeba jednak pamiętać, że opłata przypada na jedno gospodarstwo, niezależnie ile odbiorników jest w posiadaniu.

Oni są zwolnieni z płacenia Abonamentu RTV - oto lista

O tym, kto nie musi płacić abonamentu RTV mówi nam art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zwolnione są pewne grupy osób, a żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić proste warunki. Potrzebne jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów, które uprawniają nas do korzystania ze zwolnień. Musimy także złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia.

Kto nie musi płacić abonamentu także w 2024 roku? W naszej galerii publikujemy pełną listę osób. Zobacz, czy jesteś w gronie osób, które unikną opłat od stycznia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska