https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy dłuższy nawet o kilka dni? Nowy przepis proponowany w kodeksie pracy

Agnieszka Kasperek
Urlop dłuższy aż o 9 dni oraz 4-dniowy tydzień pracy to zmiany, na które czekają pracujący Polacy. Jednak na razie nie są znane konkretne terminy, kiedy te postanowienia miałyby zacząć obowiązywać. Wiadomo natomiast, że rząd podjął już decyzję co do zmiany przepisów o naliczaniu stażu pracy. Zmiany te mogą swoim zasięgiem objąć nawet 5 milionów Polaków. Co to za zmiany? Kto na nich zyska? Od kiedy wejdą w życie? Wyjaśniamy.

Spis treści

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji kodeksu pracy dotyczącym stażu pracy trwają w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już od lipca 2024 roku.

Na listę okresów aktywności zawodowej trafić mają kolejne pozycje, co pozwoli na zwiększenie stażu pracy, a co za tym idzie - na nabywanie przez uprawnionych pracowników dodatkowych korzyści lub nabywanie przysługujących już uprawnień na korzystniejszych zasadach.

Staż pracy 2025 - takie są teraz zasady

Obecnie do obliczania stażu pracy liczy się czas pracy w firmach prywatnych, jak i w sektorze państwowym. Nie liczy się natomiast czas pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowa o dzieło i umowa zlecenie), a także czas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Do stażu pracy obecnie zalicza się:

  • okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy,

  • okres zatrudnienia u poprzednich pracodawców,

  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

  • okres służby wojskowej,

  • okres prowadzenia gospodarstwa rolnego,

  • praca za granicą.

ZOBACZ TEŻ: Dodatek Stażowy. Dla kogo wyższe wynagrodzenie i jak je obliczyć?

Nowe zasady stażu pracy - kto i na czym skorzysta?

Na zmianach w kodeksie pracy dotyczących naliczania stażu pracy skorzystają przede wszystkim osoby, które są zatrudnione w innej formie, niż na umowę o pracę. Do tej pory osoby te, mimo że pracowały zarobkowo, nie powiększały swojego stażu pracy, przez co były stratne m.in. na urlopie wypoczynkowym czy dodatkach do wynagrodzenia.

Osoby zatrudnione na umowach zleceniach i innych umowach cywilnych czy prowadzące działalność gospodarczą - to właśnie one skorzystają na zmianach dotyczących stażu pracy w przepisach w kodeksie. Co zyskają? Dłuższy urlop wypoczynkowy, wyższe dodatki do wynagrodzenia, większe pieniądze z nagród (np. jubileuszowych) czy odpraw.

Nowe przepisy o stażu pracy - od kiedy?

Nowe regulacje - zmiany w kodeksie pracy dotyczące stażu pracy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.

Nowe zasady naliczania stażu pracy 2026

Zobacz w poniższej galerii, jakie zmiany w kodeksie pracy planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Staż pracy po nowemu - wątpliwości i kontrowersje

Przeciwnicy nowych regulacji co do naliczania stażu pracy zauważają, że w ten sposób dojdzie do zrównania pracy na podstawie umowy o pracę z innymi formami zarobkowania.

Zwolennicy zmian natomiast podnoszą kwestię sprawiedliwości w naliczaniu stażu pracy. Argumentem na zasadność nowych regulacji jest to, że osoby pracujące np. na umowę zlecenie czy prowadzące działalność gospodarczą także odprowadzają składki do ZUS oraz płacą podatki. A nie mają za to żadnych przywilejów, jak to ma miejsce w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska