Likwidacja szkoły w Trzemiętowie w ładniejszym opakowaniu

  Likwidacja szkoły w Trzemiętowie w ładniejszym opakowaniu

  Adam Lewandowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kilkudziesięciu mieszkańców Trzemiętowa przyjechało pikietować przed Urzędem Gminy w Sicienku, gdzie na sesji radni podejmowali uchwałę w sprawie szkoły
  1/24
  przejdź do galerii

  Kilkudziesięciu mieszkańców Trzemiętowa przyjechało pikietować przed Urzędem Gminy w Sicienku, gdzie na sesji radni podejmowali uchwałę w sprawie szkoły w ich wsi ©Adam Lewandowski

  Wójt Sicienka przed wyborami zapewniał, że żadnej szkoły nie zlikwiduje. Na ostatniej sesji powiedział, że słowa dotrzyma. Bo jedynie łączy dwie szkoły. Na to sołtys Trzemiętowa: - Likwidujecie naszą szkołę, stosując ładniejsze opakowanie.
  Przed sesją Rady Gminnej w Sicienku kilkudziesięciu mieszkańców Trzemiętowa rozpoczęło protest. Bo na sesji radni mieli głosować uchwałę intencyjną o likwidacji ich szkoły. Pod wodzą sołtysa Rybarczyka skandowali: - Nasza szkoła! Wasze obietnice!!! Nie! Nie! Nie! My nie poddamy się!!!

  Pod wodzą sołtysa Rybarczyka mieszkańcy skandowali: - Nasza szkoła! Wasze obietnice!!! Nie! Nie! Nie! My nie poddamy się!!!

  Świeciło słońce.
  A potem padał deszcz. I stali zdeterminowani w tym deszczu przed urzędem gminy w Sicienku do końca sesji. Do godziny 16. Na obrady - tak uzgodnili z przewodniczącym rady - wejść miało tylko kilka osób z rady rodziców, trzy nauczycielki, sołtys.

  Wójt i pani sekretarz gminy przedstawili uzasadnienie projektu uchwały. W gminie jest sześć szkół, w tym trzy małe. W Trzemiętowie, Samsiecznie, Strzelewie. W Trzemiętowie jest najmniej dzieci. Z przedszkolakami 134. Tylko 63 proc. dzieci uczęszcza do tej szkoły i tylko 53 proc. przedszkolaków. Pozostałe rodzice dowożą m.in. do szkół i przedszkoli bydgoskich.

  - A przecież za trzy lata - przestrzega władza - będzie jeszcze 100 uczniów mniej. Lepiej więc połączyć dzisiaj dwie szkoły - w Trzemiętowie i Samsiecznie - niż likwidować w przyszłości. Klasy od 1. do 8. od 1 września tego roku będą w Samsiecznie, a trzyoddziałowe przedszkole w Trzemiętowie. Tak więc placówka w tej wsi nadal będzie służyć oświacie. Są obietnice doposażenia w przyszłości przedszkola. Ba, może tu nawet powstać świetlica wiejska! Bo miejsca jest dość.

  - Byłyby utworzone nowoczesne sale do integracji sensorycznej i rehabilitacji, dostępne dla dzieci bez ograniczeń, filia poradni psychologiczno-pedagogicznej dla wszystkich dzieci z naszej gminy oraz z osobnym wejściem świetlica dla mieszkańców - to oświadczenie wójta, które otrzymałem wczoraj w przerwie obrad.

  - Szanowni radni, o omawianym projekcie uchwały o zamiarze likwidacji naszej szkoły dowiedzieliśmy się w zeszłym tygodniu - mówił sołtys Wojciech Rybarczyk. - Potrzebowaliście 6 dni roboczych, by dziś - na sesji Rady Gminy - podjąć uchwałę intencyjną o przystąpieniu do likwidowania naszej szkoły. Często nad wyborem samochodu, pralki czy mebli do domu zastanawiamy się dłużej. To są małe wybory życiowe, a wy w niespełna tydzień decydujecie o przyszłości naszej szkoły.

  Więcej wiadomości z Bydgoszczy i okolic na www.pomorska.pl/bydgoszcz

  Dzień wcześniej wójt i radni otrzymali pismo od sołtysa i rady sołeckiej w obronie szkoły. Głos zabrały też panie ze Stowarzyszenia Kobiet Współczesnych w w Wierzchucinku oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Trzemiętowie. Przypomniano władzy, że szkoła w tej wsi jest od 100 lat. Budynek jak i sala gimnastyczna zbudowane zostały w czynie społecznym mieszkańców.

  „Mała szkoła to same zalety. Przepływ informacji nauczyciel - rodzic jest błyskawiczny. W szkole jest bezpiecznie, nie ma żadnych używek. Dzieci osiągają dobre wyniki w nauce. (...) Likwidacja tej placówki będzie miała nieodwracalny i negatywny wpływ na lokalną społeczność”.

  ZOBACZ ZDJĘCIA:

  Zobacz galerię

  Ale władza twierdzi, że szkoła w Trzemiętowie pod względem wyników nauczania jest najgorsza w gminie. To zabolało mocno - i rodziców, i nauczycieli. Padły więc na sesji ostre słowa. Również o tym, że nie wiadomo, czy rodzice będą chcieli wozić dzieci z Trzemiętowa do Samsieczna i przedszkolaków z Samsieczna do Trzemiętowa. Mogą przecież m.in. do Bydgoszczy, Witoldowa, Wierzchucina...

  A radni? Nikt nikogo nie przekonał. Na 13 obecnych na sesji 11 było za przyjęciem uchwały o likwidacji szkoły. Trzemiętowo zapowiada, że broni nie złoży.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza

  1 3 4 5 6 »

  Wiadomości z Bydgoszczy