Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Link do przyszłości": Młodzi, którzy odnieśli już zawodowy sukces, wesprą uczniów w nauce

(kat)
Spotkanie było okazją do zapoznania się z trendami w zatrudnieniu, zadawania pytań.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z trendami w zatrudnieniu, zadawania pytań. Nadesłane
Mają po dwadzieścia kilka lat. Odnieśli sukces. - Dzielimy się wiedzą z młodszymi kolegami, by ułatwić im start - mówi Paweł Orzech z projektu "Link do przyszłości".

Link do przyszłości

Link do przyszłości

Uczniowie szkół średnich i ostatnich klas gimnazjów z małych miejscowości biorący udział w spotkaniach mogą porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie. Poznają także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości i wezmą udział w quizie, który pozwoli im zorientować się w aktualnej sytuacji. W ramach projektu planowanych jest 300 spotkań z młodymi profesjonalistami, w których udział weźmie ok. 10 tysięcy uczniów i studentów. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Chcecie zaprosić do szkoły specjalistę? Zajrzyjcie na www.lindoprzyszlosci.pl

Co powinni zrobić uczniowie szkół średnich i gimnazjaliści, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Młodzież z miejscowego gimnazjum już wie! Odwiedził ich jeden z profesjonalistów "linku". Rozmawiał z blisko setką uczniów. O czym?

Komputer trzeba dobrze poznać
- Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej - mówi Paweł Orzech. - Profesjonaliści w danym zawodzie, którzy odnieśli sukces w młodym wieku mówią o tym, jak im się to udało, motywują uczniów do tego, by uczyli się, wcześnie wybierali ścieżkę kariery - dodaje.

W projekcie, w rolę wykładowców wcielają się: specjaliści branż komputerowych, przedsiębiorcy, specjaliści ds. PR i marketingu on-line, graficy, programiści. Większość z nich ma po dwadzieścia kilka lat. Jednym z najmłodszych szkoleniowców jest Paweł Orzech (20 l.), który ukończył jabłonowskie gimnazjum. Teraz swoją wiedzą dzieli się z niewiele młodszymi kolegami. Pracował już m.in. jako redaktor AndroidGuru.pl, TabletGuru.pl, AntyApps.pl. Moderator tłumaczeń Twitter.com. Od sierpnia 2012 do sierpnia 2013 junior Project manager w LoveMobile w ramach Grupy o2 (właściciela takich serwisów jak Pudelek.pl czy Kafeteria). Od sierpnia 2013 mobile UI/UX desinger w firmie Senfino.

Zobacz: Tzw. demokratyczna szkoła powstanie w Bydgoszczy. Co to takiego?

Teraz swoją wiedzą dzieli się z uczniami, osobami niewiele młodszymi od niego.
- Na początku odwiedzaliśmy miejscowości do 20 tys. mieszkańców, teraz również te większe. Spotkania kierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy będą wybierać kierunek dalszego kształcenia. Bardzo chętnie przychodzą również młodsi - gimnazjaliści. Nasz główny cel? Chcemy przede wszystkim zachęcić ich do planowania przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy - dodaje.
Jakie są wnioski ze spotkań?

- Bardzo często uczniowie stwierdzają, że jednak warto się uczyć - śmieje się Paweł. - Proszą również o porady, o kontakt ze specjalistami innych branż. Chcą wiedzieć dokładnie, jaką szkołę wybrać, na jakie studia, pójść, by zwiększyć swoje szansę na pracę - mówi młody wykładowca.
Paweł gościł już na spotkaniach w szkołach w: Koszalinie, Jabłonowie, Chełmży, Łabiszynie, w styczniu odwiedzi uczniów z III LO w Brodnicy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska