Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipno. Młodzież wcześnie sięga po alkohol

Redakcja
gdy taki nietrzeźwy młokos trochę narozrabia - mówi policja.
gdy taki nietrzeźwy młokos trochę narozrabia - mówi policja.
Zdecydowana większość uczniów szkół średnich, a także liczni gimnazjaliści oraz ich koledzy z podstawówek, mają już za sobą pierwsze kontakty z alkoholem. Lipnowska policja próbuje walczyć z tym zjawiskiem.

- To nie jest łatwa sprawa - przyznaje Anna Kozłowska, rzeczniczka lipnowskiej policji. - Do nas sprawa trafia bowiem zwykle dopiero wtedy, gdy taki nietrzeźwy młokos trochę narozrabia. Dzieciaki rzadko jeżdżą samochodami, nie ma więc wpadek podczas rutynowych kontroli. Sytuacji nie ułatwia fakt, że wielu rodziców długo nie widzi, bo widzieć nie chce, że ich latorośl jest pod wpływem alkoholu.

Z badań, przeprowadzonych przez specjalistów z Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej "Pro-M", Zakład Promocji Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wynika, że sięganie po alkohol w gronie rówieśników rozpoczyna się w wieku 13-14 lat (koniec VI klasy szkoły podstawowej - I klasa gimnazjum). Najczęściej ma to miejsce podczas spotkań towarzyskich: w domach prywatnych, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych. Częstym momentem inicjacji są również wagary w pierwszym dniu wiosny. Okazją do sięgania po alkohol są ponadto wyjazdy wakacyjne, takie jak: obozy, kolonie oraz - choć rzadziej - wycieczki szkolne i tzw. "zielone szkoły".

Mimo licznych prawnych ograniczeń, młodzi ludzie w jakiś sposób zdobywają alkohol. Nie jest tajemnicą, że często po prostu kupują go w sklepach. Sprzedawcy przymykają oko na fakt, że klient, kupujący piwo lub wino, na dorosłego nie wygląda. Nie żądają dowodu osobistego ani innego dokumentu, albo nie sprawdzają ich dokładnie. Tymczasem od 2001 roku dowody osobiste wydawane są osobom poniżej 18 roku życia (na 5 lat) i nie różnią się wyglądem od dowodów osób dorosłych.

- W celu uświadamiania sprzedawców, że chodzi o ważny społecznie problem, zorganizowaliśmy niedawno kolejną akcję pod hasłem "Pozory mylą, dowody nie" - mówi Anna Kozłowska. - Policjantki z lip-nowskiej komendy razem z przedstawicielką Miejsko-gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skępem, odwiedzały punkty sprzedaży alkoholu w Skępem. Wybór był nieprzypadkowy .
Jest bowiem miejscowość latem szczególnie chętnie odwiedzana przez turystów. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem sprzedaży alkoholu nieletnim.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska