Fragment listu otwartego do premiera Mateusza Morawieckiego:
Dalsze zwlekanie z decyzją i przygotowaniem strategii dekarbonizacji z jasnym wskazaniem daty odejścia od węgla przez Polskę prowadzi do sytuacji, o której organizacje ekologiczne mówią od lat - do pozostawienia Polski z nieefektywną gospodarką, niekontrolowanego upadku górnictwa i energetyki węglowej. Z nadszarpniętym wizerunkiem na arenie międzynarodowej
Ekolodzy, samorządowcy i naukowcy - w sumie ponad 40 osób z całego kraju - przypominają w liście, że Polska ma najwyższy wskaźnik (74%) produkcji energii elektrycznej ze źródeł opartych na węglu kamiennym i brunatnym. Podkreślają, że przez stosowanie węgla w Polsce umiera 50 tys. osób rocznie z powodu smogu.
Autorzy listu podkreślają również, że Polska może otrzymać 8 mld euro, jako wsparcie na odejście od wykorzystywanie paliw kopalnych bez negatywnego wpływu na zatrudnienie i rozwój gospodarczy. Większość regionów zależnych od węgla nie jest gotowa sięgnąć po unijne pieniądze, ponieważ nie mają stworzonego planu działania, który należy przedstawić UE do końca roku. - czytamy na Onecie.
Marta Anczewska, ekspertka ds. energii i klimatu, WWF Polska w rozmowie z Onetem mówi:
Zagłębia Turoszowskie, Bełchatowskie i Lubelskie, niebiorące oficjalnie udziału w przygotowaniach do skorzystania z funduszu, mogą stracić historyczną szansę na impuls rozwojowy, co trwale zaważy na ich przyszłych perspektywach. Taka szansa się już nie powtórzy
Jak podaje Europe Beyond Coal już dwanaście rządów państw Unii Europejskiej zadeklarowało termin odejścia od węgla. A Austria, Belgia i Szwecja całkowicie wykluczyły już węgiel ze swojego miksu energetycznego.
Źródło: Onet.pl
