Podatki lokalne w całości zasilają budżet gmin do których są odprowadzane. To w ich gestii leży także ustalanie jej wysokości. Ministerstwo finansów narzuca jedynie maksymalną stawkę jaką gminy mogą żądać w ramach danych podatków. Konkretne stawki opłat lokalnych ustala rada gminy. Gminy dzieli się na gminy miejskie, wśród których są w szczególności miasta na prawach powiatu, gminy wiejskie i gminy miejsko-wiejskie.
- Przeczytaj: Zwolnienia z podatku 2025 - te osoby będą zwolnione. Zobaczcie jakie zasady będą obowiązywały
Lokalne podatki są kluczowym źródłem finansowania zadań publicznych. Opłaty lokalne, podobnie jak podatki, są świadczeniami pieniężnymi, przymusowymi i bezzwrotnymi. Wśród nich znajdziemy między innymi:
- opłatę za psa
- podatek od nieruchomości
- opłata uzdrowiskowa
- podatek od transportu
- opłata targowa
- podatek rolny
- podatek reklamowy
Gmina z niektórych opłat może zwolnić mieszkańców, np. z opłaty za psa czy targowej. Wiele miast zdecydowało się na taki krok. Przykładowo Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Toruń czy Bydgoszcz odstąpiły od opłaty za psa. Ponad 400 gmin jednak wymaga opłaty za psa (za money.pl). Terminy płatności opłat i podatków lokalnych są różne, jednak większość z nich należy zapłacić w pierwszym kwartale roku. Sposoby płatności podatków uzależnione są od danej gminy.
Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków, które wejdą w życie w 2025 roku. Jak się zmieniły? Sprawdzimy.
Te podatki wzrosną w 2025 roku
Lista nowych wyższych podatków w galerii poniżej. Sprawdźcie, za co trzeba będzie zapłacić więcej w 2025 roku: