https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Listy zza neogotyckich murów

(M)
Poczta Główna w Bydgoszczy zajmuje jeden z najbardziej okazałych gmachów w stylu neogotyckim w Polsce, a nawet Europie. Tę niewątpliwą atrakcję turystyczną można zwiedzać tylko przy specjalnych okazjach.

Poczta Główna w Bydgoszczy

Ostatnią taką sposobnością był V Spływ Kajakowy Odrodzonym Kanałem Bydgoskim, z okazji którego Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową. Paczka ze 150 takimi kartkami płynęła na pokładzie kajaka.

Co zatem kryje się za wysokimi murami z czerwonej cegły przy dzisiejszej ul. Jagiellońskiej 6? Ta część Rzeczpospolitej najwcześniej została zajęta przez wojska pruskie (pierwszy rozbiór Polski w roku 1772).
W Bydgoszczy od samego początku istniał silny garnizon wojskowy. W roku 1773 w miejscu, gdzie dziś znajduje się poczta, wybudowano koszary huzarskie.

W roku 1850 w Bydgoszczy powołano do życia dyrekcję poczty rejencji bydgoskiej, która musiała mieć godną rangi tej instytucji siedzibę. Dość powiedzieć, że wkrótce po wejściu do miasta Prusaków, przebiegał tędy jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych, a zatem i pocztowych w państwie Fryderyka II Wielkiego - z Berlina do Królewca, z przeprawą promową przez Wisłę na wysokości Fordonu.
W połowie XIX wieku, gdy w Bydgoszczy ustanowiono dyrekcję Kolei Wschodnioniemieckiej, wzrósł także status poczty i zakres jej obowiązków. Toteż w latach 1883-1885, wykorzystując część koszar wojskowych, wzniesiono wspaniały gmach Poczty Głównej. Nie od razu wszakże, bo początkowo budynek był o jedną kondygnację niższy. Zanim otrzymał ostateczną formę, trzeba go było wzmocnić i naprawić to, co wcześniej niezbyt solidnie wykonano. Budowniczym przeszkadzały wody gruntowe (bliskość Brdy).

Ostatecznie jednak Poczta Główna otrzymała wspaniały w swej formie gmach w stylu nawiślańskiego neogotyku, bardzo charakterystycznego dla budownictwa pruskiego.

W roku 1871 Prusy wygrały wojnę z Francją, od której otrzymały gigantyczne odszkodowania, zwane fachowo trybutem wojennym (5 mld franków w złocie). Dzięki tym funduszom ruszyły ogromne inwestycje na terenie zjednoczonego już cesarstwa niemieckiego.

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska