Wystawa prezentowana jest od kilku dni, a będzie ją można oglądać jeszcze do 25 października w sali operacyjnej Urzędu Pocztowego nr 1 przy ul. Jagiellońskiej 6.
Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” organizowanej już od 2014 r. w październiku z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski przez Ośrodek im. L. Braille’a wraz z działającym przy nim Stowarzyszeniem „Visus Supremus”.
Poczta Polska z certyfikatem
Kampania społeczna„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” to szereg działań na rzecz aktywizacji i integracji społecznej osób z dysfunkcjami wzroku skierowanych do środowiska lokalnego i uczniów szkół masowych. Głównym celem jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji oraz empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Bydgoski Braille jest też najstarszą szkołą w Polsce, która zajmuje się edukacją, wychowaniem i rewalidacją dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku od urodzenia do 24. roku życia, na różnych etapach kształcenia.
Aktywnie w te działania włącza się Poczta Polska, która od 2018 r. objęła honorowy patronat. Wtedy właśnie wydała pierwszą w Polsce kartkę pocztową z napisem w piśmie punktowym oraz okolicznościowym znaczkiem. Poczta Polska S.A. szczyci się też Honorowym Certyfikatem Placówki Przyjaznej Osobom Niewidomym.
Ta praca wymaga cierpliwości i empatii
W otwarciu wystawy uczestniczył Robert Piotrowski, dyrektor Regionu Sieci Północ I, który powiedział: - Naszymi działaniami pragniemy podkreślić, że sprawy osób z niepełnosprawnościami są dla Poczty Polskiej i jej pracowników ważne. Pokazujemy wystawę „(Nie) widzę” w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1, popularyzujemy informacje na temat akcji, wystawiamy plakaty w urzędach pocztowych. Wierzę, że ta nasza współpraca będzie trwać, a wsparcie działań na rzecz integracji społecznej osób z dysfunkcjami wzroku uświadomi wszystkim, że ten świat potrafi być przyjazny i dobry.
Z możliwości pokazania na wystawie, czym zajmuje się ośrodek, i z czym zmagają się na co dzień niewidomi i słabo widzący cieszyła się Małgorzata Szczepanek, dyrektor Ośrodka im. L. Braille'a, która przyznała: - Mamy świadomość, że wsparcie życzliwych osób, zrozumienie, otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością pozwala im aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym, rozwijać swoje pasje, przełamywać ograniczenia i osiągać sukcesy. Praca z osobami słabo widzącymi oraz niewidomymi uczy ogromnej cierpliwości, empatii, wrażliwości oraz pozwala spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej strony.
Zapraszamy zatem do siedziby UP nr 1 przy ul. Jagiellońskiej 6 na wystawę. Czynna będzie jeszcze dwa tygodnie.
