Zobacz wideo. Jak wygląda sytuacja na Zalewie Włocławskim?
We Włocławku w środę gościli prezes Wód Polskich Przemysław Daca wraz z wiceministrem Maciejem Małeckim z Ministerstwa Aktywów Państwowych i Posłem Ziemi Płockiej. Podczas wizyty na Stopniu Wodnym Włocławek odebrali raport o gotowości lodołamaczy do podjęcia akcji.
- W sytuacji, gdy pojawią się warunki odpowiednie do przeprowadzenia akcji lodołamania, lodołamacze wypłyną, żeby kruszyć lód. Przeprowadzenie akcji lodołamania przy utrzymujących się ujemnych temperaturach, może potęgować zagrożenie powodziowe. W kwestii działań przeciwpowodziowych w regionie, Wody Polskie pozostają w ścisłym kontakcie ze służbami, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i Kancelarią Premiera - powiedział Wiceminister Maciej Małecki.
- Obecnie 8 lodołamaczy jest w gotowości i w każdej chwili mogą wejść do akcji. Trzeba pamiętać, że lodołamaczy nie używa się wyłącznie do tego aby kruszyć lód - ale przede wszystkim - aby odprowadzić skruszony lód tak, aby spłynął poniżej, przez Stopień Wodny we Włocławku. Jeżeli prognozy się poprawią i będziemy mieć odwilż, lodołamacze ruszą do akcji. Taką sytuację mieliśmy już 2 tygodnie temu, gdy prowadziliśmy akcję lodołamania oraz zrzut kry, co zmniejszyło ryzyko powodziowe w rejonie Kępy Polskiej - wyjaśnił Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.
Prezes Przemysław Daca zaznaczył, że akcja lodołamania musi być podjęta w sposób bardzo odpowiedzialny i w odpowiednim momencie, aby nie doprowadzić do sytuacji z 1982 roku, gdy na skutek niewłaściwie przeprowadzonej akcji lodołamania na Wiśle doszło do katastrofalnej powodzi zatorowej.
Na podstawie danych Wód Polskich.
