Lodołamacze we Włocławku
We Włocławku stacjonuje 8 lodołamaczy, w tym 6 jednostek podstawowych - Orkan, Sokół, Lew, Gepard, Bawół i Niedźwiedź oraz dwie jednostki rezerwowe - Jaguar i Mors.
Do pracy w rejonie jazu Stopnia Wodnego we Włocławku wyznaczono dwa lodołamacze, kolejne dwa tzw. czołowe do wyłamywania rynny w pokrywie lodowej oraz dwa lodołamacze liniowe do utrzymywania drożności wyłamanej rynny.
W zależności od sytuacji lodowej na zbiorniku przy lodołamaniu mogą zostać w każdej chwili skierowane dwa dodatkowe lodołamacze czekające w rezerwie.
Wszystkie jednostki oraz wszystkie obiekty Stopnia Wodnego we Włocławku są sprawne technicznie i przygotowane do prowadzenia akcji lodołamania.
Specyfika lodołamania
Lodołamanie w rejonie Stopnia Wodnego Włocławek przeprowadzamy, by ułatwić spływ kry i lodu z Wisły powyżej Zbiornika Włocławskiego i przeciwdziałać tworzeniu się na nim zatorów lodowych w okresie zimowym - czytamy informację podaną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej "Wody Polskie" w Warszawie, który administruje środkowym odcinkiem Wisły.
Lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień. Lodołamacze pracują parami. Zapewnia to pomoc w przypadku utknięcia na przemiale lub zamknięcia w lodzie.
Przeciętna prędkość lodołamania na rzece to 10-15 km na dobę. Akcja może być wstrzymana, kiedy występują negatywne warunki hydrologiczne lub meteorologiczne.
Osłonę przeciwpowodziową wspiera też przegroda przeciwśryżowa w Popłacinie, która zatrzymuje śryż przed Zbiornikiem Włocławskim i przyspiesza powstawanie pokrywy lodowej, którą potem można łatwo skruszyć. Jej demontaż następuje po zaniku zjawisk lodowych.
Flota lodołamaczy chroni zimą, służy latem
"Wody Polskie" posiadają w całym kraju flotę 26 lodołamaczy: 11 czołowych i 15 liniowych. 8 lodołamaczy zbudowanych w stoczniach w Polsce – Ocelot, Tarpan, Puma, Manat, Narwal, Nerpa, Sokół i Orkan – to nowoczesne jednostki IV generacji doskonale przystosowane do warunków panujących w swoich miejscach operowania – Odrze Granicznej, Dolnej Wiśle i Zbiorniku Włocławskim. Zastąpiły wysłużone statki, liczące kilkadziesiąt lat.
Zmodernizowana flota pozwala skuteczniej przeprowadzać akcje lodołamania i zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom, a także większy komfort załóg.
Dzięki zastosowanej technologii lodołamacze są przyjazne środowisku — zużywają mniej paliwa i są energooszczędne. Wyróżniają się też wielofunkcyjnością — oprócz zapewnienia zimowej osłony przeciwpowodziowej przez kruszenie i odprowadzanie lodu, pełnią też funkcje ratownicze, przeciwpożarowe, holownicze, badawcze i patrolowe.
Modernizacja floty została zakończona w 2021 roku i wszystkie nowe lodołamacze weszły do służby.
Dzięki ich pracy ponad 2 mln mieszkańców nadodrzańskich i nadwiślańskich miejscowości ma zapewnioną skuteczną ochronę przeciwpowodziową w czasie zimy.
Szczegółowe informacje na temat sytuacji hydrologicznej znajdują się pod linkiem: Sytuacja hydrologiczna - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie - Portal Gov.pl
Uruchomiono całodobowy numer dyżurny. Wszystkie niepokojące zjawiska należy zgłaszać pod numer telefonu: 22 470 10 01 lub na adres e-mail: [email protected].
