Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy mają nową windę. Nie o taką jednak im chodziło. - Ona nie ułatwia życia osobom niepełnosprawnym

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Windy, jak widać, też stanowią kontrowersyjny temat.
Windy, jak widać, też stanowią kontrowersyjny temat. Grzegorz Dembinski
- Od paru lat mamy nową windę. Minus taki, że zamontowano nam ją bez ułatwień dla osób na wózkach i tych z wózkami - mówią mieszkańcy bloku na Górzyskowie.

Chodzi o blok przy ul. Gackowskiego 5. - Nasz wieżowiec ma już swoje lata, jego mieszkańcy zresztą tak samo nie młodnieją - opowiada starsze małżeństwo.

Pani i pan dodają: - W bloku mieszka dużo starszych ludzi. Są też osoby niepełnosprawne ruchowo i młode rodziny z dziećmi w wózkach. Bez windy ani rusz.

Nie do końca zadowoleni

Przy Gackowskiego 5 winda jest. Parę lat temu została wymieniona na nową. Część lokatorów i tak nie jest zadowolona z tej inwestycji.

- Żeby dostać się do domu, muszę najpierw prosić o pomoc męża, a jak go nie ma, to któregoś z sąsiadów - opowiada kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim. - To dlatego, że winda kursuje dopiero od poziomu podwyższonego parteru, przy czym w naszym bloku musimy pokonać kilka schodów.

Lokatorzy kontynuują: - W budynku znajdującym się obok naszego, przy ul. Leszczyńskiego 101, winda została wymieniona parę miesięcy temu. Tamta jest jednak o wiele lepsza, ponieważ kursuje od poziomu chodnika.

To z kolei oznacza, że mieszkańcy, wracając do domu, nie muszą najpierw pokonywać schodów, żeby dostać się do windy, tylko jakby z ulicy wchodzą do niej i jadą.

Lokatorzy z Gackowskiego wspominają: - Interweniowaliśmy w sprawie windy w spółdzielni. Prosiliśmy o „przedłużenie” jej kursowania do poziomu zerowego. Bez skutku.

Zmiana przepisów

Wieżowiec przy Gackowskiego 5 znajduje się w zasobach Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W spółdzielni wyjaśniają: - Urządzenia dźwigowe do poziomu zero zaczęliśmy sprowadzać w październiku 2016 roku, mając na uwadze m.in. osoby niepełnosprawne. Winda w budynku przy Gackowskiego 5 została wymieniona z uwagi na jej stan wcześniej, jeszcze przed zmianą przepisów.

Przedstawiciele BSM tłumaczą dalej: - W przypadku tej inwestycji rzecz dotyczyłaby nie tylko tzw. przedłużenia kursów windy z parteru do poziomu zero. Potrzebna byłaby również nowa kabina. Trzeba byłoby ponadto przebudować portal z pomieszczeniem kontenerowym. Mamy harmonogram wymiany urządzeń dźwigowych. W najbliższym czasie nowa winda pojawi się w bloku przy ul. Leszczyńskiego 103. Na razie nie możemy wymienić windy w budynku przy Gackowskiego 5. Dopiero po realizacji planu będziemy w stanie odpowiedzieć, czy stać nas na kolejne wymiany wind.

Sondaż spółdzielni

Sprawa wind, ułatwiających życie lokatorom budynków wielorodzinnych, to równie gorący temat w innych spółdzielniach na terenie Bydgoszczy.

W kwietniu toczyła się dyskusja w kwestii dobudowy wind zewnętrznych do bloków należących do Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. FSM przeprowadziła sondaż wśród lokatorów. Pytała, czy chcieliby, aby w blokach dobudować windy oraz czy członkowie byliby skłonni ponieść koszt tej dobudowy i w jakiej formie oraz kwocie ewentualnie byliby skłonni to zrobić.
Wyniki ankiet opracowano. - Tylko 10 procent osób jest aktywnie zainteresowanych dobudową windy - informują w FSM.

W sumie (z ostatnich znanych danych w czwartym kwartale 2018 r.) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kontrolą objęto łącznie 8 placówek gastronomicznych. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich kontrolowanych placówkach. Ocenie oznakowania poddano łącznie 288 partii potraw i napojów, zakwestionowano 227 partii.Jak podaje Alicja Czynsz, specjalista WIIH w Bydgoszczy, stwierdzono:- niewłaściwe oznakowanie potraw i napojów, bowiem w kartach menu, cennikach ani w inny bezpośrednio dostępny konsumentowi,- nie podano pełnego wykazu składników w przypadku 189 partii potraw (w tym użytych przy wytworzeniu 146 partii potraw substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji),- nie podano nazwy zgodnej z wymaganiami art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1169/2011 (brak było opisu potrawy, który umożliwiłby konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru tego środka spożywczego i odróżnienie go od innych produktów z którymi mógł zostać pomylony), wykazu składników, z uwzględnieniem informacji o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji użytych przy wytworzeniu żywności w przypadku 15 partii,- podano informacje wprowadzające w błąd, co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności co do jego składu, charakteru i właściwości - w przypadku 21 partii. Oto najciekawsze nieprawidłowości... Sprawdź na kolejnych stronach jakie ----->

Prześwietlają zajazdy, karczmy, gospody w Kujawsko-Pomorskie...

Zniszczyli rośliny w centrum Grudziądza i kopali w drzwi toalety. Chuliganów nagrał miejski monitoring

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska