No może z wyjątkiem tych w ostatnich miesiącach. Wyremontowano m.in. pas startowy (10,5 mln zł), zakupiono sprzęt, pojazdy ratunkowo-gaśnicze, wykonano ogrodzenie. Port zainwestował prawie 30 mln zł.
Teraz najważniejszym wydatkiem będzie system oświetlenia pasa. To aż 20,7 mln zł.
- Ten, który działa dziś, jest jeszcze produkcji czechosłowackiej. Kable w ziemi mają po 30-40 lat. Udało nam się pozbierać lampy, osłony z wojskowych lotnisk, ale jeśli teraz lampa się stłucze, to nie mamy na co jej wymienić, dlatego to tak ważna inwestycja - zaznaczał Moraczewski. - Poza tą inwestycją wyremontujemy jeszcze cztery drogi kołowania i płyty postojowe. Na pierwszą, tą najbliżej lotniska, już spłynęły oferty przetargowe. Procedury trochę trwają, ale - szczególnie po błędach w Modlinie - skrupulatnie sprawdzamy kruszywa, cement, wszystko, aby nie powtórzyły się u nas.
Czytaj: Nowe kierunki lotów czarterowych z Bydgoszczy. Zobacz jakie
Z planów lotniska nie znikła budowa linii kolejowej do portu, którą - przypomnijmy - usunięto z planów BIT-City zastępując ją modernizacją kilku dworców.
- Jest wydana 15 stycznia tego roku decyzja środowiskowa na 4-kilometrową zelektryfikowaną linię doprowadzającą kolej do portu - podaje Moraczewski. - Ale myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby zamiast ślepego odcinka do lotniska, przedłużyć linię w kierunku Solca Kuj. i na południe na Poznań (patrz infografika).
W ten sposób pociągi dalekobieżne po prostu zatrzymywałyby się przy lotnisku.
- Nie wolno się naszemu lotnisku zatrzymywać w rozwoju. Trzeba działać dużymi krokami, ekspansywnie, bo jak nie, to nas ktoś zje - komentowała radna Elżbieta Rusielewicz.
Czytaj: Dużo nowości na bydgoskim lotnisku. Będzie strefa wolnocłowa
- Skoro tak pozytywnie podchodzą państwo do potrzeb portu, to wkrótce po raz kolejny zwrócę się do miasta Bydgoszcz o dokapitalizowanie - zapowiedział prezes.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »