https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko we Wrocławiu zostanie zamknięte na cały listopad 2025. Rusza rozbudowa lotniskowej infrastruktury

Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozpoczyna się zapowiadana od lat, największa w historii lotniska we Wrocławiu, inwestycja. Port lotniczy rozbudowuje część operacyjną. To oznacza spore utrudnienia dla podróżnych. Uwaga! Przez ponad miesiąc żaden samolot nie wyląduje i nie wystartuje z wrocławskiego lotniska, bo to zostanie zamknięte. Utrudnień możecie się spodziewać w 2025 roku.

Spis treści

Port Lotniczy Wrocław rozstrzygnął przetarg, w którym wyłoniono wykonawcę inwestycji w infrastrukturę po stronie "airside". To strefa operacyjna poza terminalem, do obsługi samolotów. Chodzi m.in. o drogi startowe, drogi kołowania, płyty postojowe oraz budynki tj. wieża kontroli lotów czy hangary.

Rozbudowa lotniska we Wrocławiu – najpierw część operacyjna

- Wykonawca został wybrany, to firma STRABAG. Od momentu podpisania umowy, co nastąpi 10 października, wykonawca będzie miał 26 miesięcy na wybudowanie drogi szybkiego zjazdu, równoległej drogi kołowania, płyty postojowej, drugiej płyty do odladzania oraz remont użytkowanych obecnie dróg kołowania. Przepustowość powiększy się niemal dwukrotnie - mówi "Gazecie Wrocławskiej" inżynier Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.

Wartość inwestycji to ponad 376 milionów złotych. Na realizację projektu pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 175 milionów złotych. Celem jest zwiększenie możliwości operacyjnych lotniska na potrzeby lotnictwa cywilnego i wojskowego.

Lotnisko we Wrocławiu będzie zamknięte

Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Inwestycja da się we znaki również pasażerom - w listopadzie przyszłego roku. Od 26 października do 4 grudnia 2025 roku, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. Z lotniska nie wystartuje, ani na nim nie wyląduje żaden samolot.

inżynier Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław
inżynier Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław Paweł Relikowski / Polska Press

- Nie ma innego rozwiązania jak na 40 dni wstrzymać ruch lotniczy. To ze względu na prace budowlane, które muszą być realizowane bezpośrednio przy pasie startowym. Poszukiwaliśmy różnych rozwiązań, aby nie zamykać lotniska. Jednak takiego nie ma. Jest wiele ograniczeń związanych z bezpieczeństwem. Zaplanowaliśmy prace w taki sposób, aby zamknięcie, aby było jak najmniej uciążliwe i najkrótsze dla nas i przewoźników. Stąd wybór padł na okres przejścia z letniej, na zimową siatkę połączeń – dodaje inżynier Przemysław Marcinkowski.

Zobacz też:

Co powstanie na terenie Portu Lotniczego we Wrocławiu?

W ramach inwestycji, na terenie lotniska powstaną:

Na zbudowanej płycie postojowej będzie mogło stanąć nawet 12 samolotów kodu C
Na zbudowanej płycie postojowej będzie mogło stanąć nawet 12 samolotów kodu C Materiały prasowe lotniska

Dodatkowa płyta postojowa - będzie stanowiła lustrzane odbicie istniejącej płyty postojowej przy terminalu pasażerskim. Znajdzie się tam 12 miejsc dla samolotów kodu C, takich jak Airbus 320 czy Boeing 737. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowego, niezależnego miejsca postojowego dla największych maszyn wojskowych, cargo i pasażerskich kodu F (np. C-5 Galaxy, Boeing C-17 Globmaster, AN-124 Rusłan oraz Boeing 747 Jumbo Jet, Boeing 787).

To właśnie z tej drogi kołowania będą korzystać wojskowe samoloty
To właśnie z tej drogi kołowania będą korzystać wojskowe samoloty Materiały prasowe lotniska

Dodatkowa droga kołowania - umożliwi wykonywanie operacji lotniczych samolotów wojskowych bez wstrzymywania ruchu samolotów pasażerskich. Usprawni to wykonywanie lotów cywilnych i wojskowych, a także wpłynie na wydłużenie okresu eksploatacji nawierzchni lotniskowych.

Nowa droga szybkiego zjazdu Portu Lotniczego we Wrocławiu
Nowa droga szybkiego zjazdu Portu Lotniczego we Wrocławiu Materiały prasowe lotniska

Droga szybkiego zjazdu - umożliwi szybsze opuszczenie przez samolot pasa startowego. Dzięki temu zwiększą się zdolności operacyjne lotniska i skróci się czas wykonywania operacji na pasie oraz oczekiwanie na start samolotów.

Nowa płyta do odladzania wpłynie na czas procedur przed startem samolotu
Nowa płyta do odladzania wpłynie na czas procedur przed startem samolotu Materiały prasowe lotniska

Nowa płyta do odladzania samolotów zlokalizowana po zachodniej stronie lotniska (obecna płyta znajduje się po stronie wschodniej) - dzięki niej samoloty, w okresach gdy niezbędne jest odladzanie maszyn, będą mogły startować z obu kierunków, a na płytach będą mogły być odladzane 4 samoloty w tym samym czasie. Wpłynie to znacząco na skrócenie procedur przed startem samolotu.

Z modernizowana zostanie istniejąca droga kołowania, dzięki której lotnisko będzie mogło przyjmować największe samoloty na świecie
Z modernizowana zostanie istniejąca droga kołowania, dzięki której lotnisko będzie mogło przyjmować największe samoloty na świecie Materiały prasowe lotniska

Lotnisko we Wrocławiu przebuduje też istniejącą drogę kołowania. Pozwoli to na przyjmowanie samolotów wojskowych typu F (największych samolotów na świecie) i skróci czas operacji lotniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zmian na lotnisku Wrocław będzie więcej

Coraz więcej turystów korzysta z wrocławskiego lotniska, pojawiły się więc plany dotyczące przebudowy terminala. Port Lotniczy Wrocław przedstawił wstępna koncepcję modernizacji. Prace mają ruszyć już w 2026 roku, a cała inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy i zakończona w 2033 roku. W momencie gdy rozbudowywana będzie część operacyjna, to projektowany będzie terminal.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj:

Tak będzie wyglądało lotnisko we Wrocławiu po przebudowie >>

Utrudnienia dla pasażerów, wszystko przez rozbudowę lotniskowej infrastruktury

Lotnisko we Wrocławiu zostanie zamknięte na cały listopad 20...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska