W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, 11 lutego 2021 r., rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Nowe obostrzenia od piątku. Jest rozporządzenie. I są wątpliwości
Do dnia 28 lutego 2021 r. pozwala się na prowadzenie działalności w poniższych obiektach:
Kasyna
w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna lub obiektu działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie.
Hotele
w przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim dla gości udostępnia się nie więcej niż 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Warunkiem jest dostarczanie posiłków lub napojów gościom do pokoju hotelowego.
Kina, teatry, wystawy, domy i ośrodki kultury
dopuszcza się organizowanie wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych w pomieszczeniach, pod warunkiem:
- udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami
- zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa
- zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.
Obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości nie dotyczy:
- widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia
- widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie
- osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.
Baseny, korty tenisowe, lodowiska, stoki narciarskie
dopuszcza się działalność obiektów sportowych na otwartym powietrzu, m.in. orlików, kortów tenisowych (także tych pod dachem), przy czym na jednym korcie tenisowym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż pięć osób z niego korzystających, basenów oraz stoków narciarskich.
Poza tym rozporządzenie dopuszcza możliwość prowadzenia działalności sportowej i rekreacyjnej w zakresie:
- współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych
- organizowania szkoleń i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy
- organizowania kursów i egzaminów w zakresie uprawnień trenerskich lub instruktorskich o których mowa w art. 41 ustawy o sporcie, a także egzaminów na patenty żeglarskie i motorowodne oraz na licencje motorowodne, o których mowa w ustawie o żegludze śródlądowej.
