Eugeniusz Waliszko mówi, że jego wynalazki mają przede wszystkim ułatwiać ludziom życie. Absolwent Politechniki Warszawskiej, z tytułem doktora uzyskanym na Politechnice Wrocławskiej, już prawie pół wieku opracowuje różne rozwiązania techniczne. Są to, na przykład ekrany dzwiękochłonne, stosowane w halach produkcyjnych. - Panujący tam hałas powoduje nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także inne choroby - tłumaczy Eugeniusz Waliszko. - Dzięki ekranom poziom hałasu można obniżyć nawet ze 180 decybeli do 60.
Eugeniusz Waliszko wymyślił też sposób na samochodowych złodziei. Jest to specjalna blokada sprzęgła i hamulca, która uniemożliwia uruchomienie auta. __
Jest czym oddychać
Inżynier Waliszko jest związany z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. Razem z prof. Krzysztofem Wernerowski, z którym pracował ponad 18 lat w ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej, wynalazł urządzenie do wzbogacania powietrza w tlen.
- Wpadłem na ten pomysł, gdy leżałem w szpitalu - opowiada. - Wiadomo, że w takich miejscach tlenu jest mało, przez co ludzie są zmęczeni. Podobnie człowiek czuje się, na przykład po wyjściu z dusznej sali po koncercie czy przedstawieniu. Wynalazek obu panów sprawia, że cennego pierwiastka w powietrzu może być więcej o około 40 proc. - Niestety, Polska znajduje się na odległym miejscu w dziedzinie wynalazczości - stwierdza Eugeniusz Waliszko. - Nie ma zainteresowania nowymi pomysłami, procedury trwają latami. Tymczasem nasi twórcy wcale nie są gorsi od swoich zagranicznych kolegów.
Rzecznik w Polsce i Europie
Wynalazki to nie jedyna pasja inżyniera. W tym roku minęło 40 lat jego pracy jako rzecznika patentowego.
- Pomagam twórcom w wielu dziedzinach. Sprawdzam, czy dane rozwiązanie jest rzeczywiście wynalazkiem, a jeśli tak, prowadzę sprawę dalej - wyjaśnia Eugeniusz Waliszko.
Od czterech lat Eugeniusz Waliszko jest europejskim rzecznikiem patentowym.