https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Reluga o spadku eksportu na Wschód: - Przecież w innych krajach sprzedajemy więcej

Rozmawiała: Agnieszka Domka-Rybka
Maciej Reluga: - Polski eksport na Wschód to nie tylko mięso
Maciej Reluga: - Polski eksport na Wschód to nie tylko mięso Jarosław Pruss
Nie jesteśmy aż tak zależni od Rosji i Ukrainy - rozmowa z głównym ekonomistą BZ WBK.

 

- Ile może stracić polska gospodarka na problemie ukraińsko-rosyjskim?
 - Oba te kraje nie są głównymi odbiorcami naszych towarów i usług. Najwięcej, bo aż 26 proc. z nich trafia na rynek niemiecki. I patrząc, w jakim tempie rośnie tamtejsza gospodarka, można liczyć na dalszy wzrost polskiego eksportu. Zresztą, więcej niż na Wschód sprzedajemy również między innymi do Włoch, Francji, Czech czy Wielkiej Brytanii. Rosja i Ukraina stanowią ok. 3 proc. polskiego PKB (dochodu państwa - red.). Oznacza to, że nawet, jeśli eksport do tych krajów spadnie na trwałe o 10 proc, to będzie zaledwie 0,3 proc. PKB. Trzeba też pamiętać, że do Rosji wysyłamy mniej nie tylko z powodu trudnej sytuacji politycznej. Kurs rubla spadł o ponad 15 proc. i sprzedaż tam po prostu stała się mniej opłacalna. Zresztą, perspektywy gospodarcze tego kraju nie są najlepsze i spowolnienie w naszej współpracy handlowej zaczęło się już jakiś czas temu.

- Ograniczenia na rynku wieprzowiny na pewno bardzo odczuwają producenci z tej branży.
- Oczywiście, sytuacja poszczególnych branż jest zróżnicowana. Ale polski eksport na Wschód to nie tylko mięso. Warto też zauważyć, że wśród krajów naszego regionu jesteśmy gospodarczo zależni od Rosji i Ukrainy w mniejszym stopniu niż chociażby Czechy, Słowacja czy Słowenia. W ostatnich badaniach o koniunkturze widać pewien niepokój eksporterów sytuacją za naszą wschodnią granicą, jednak tempo wzrostu zamówień pozostaje wysokie. Różnorodność geograficzna była jednym z czynników sukcesu polskiego eksportu w ostatnich latach. Był siłą zamachową naszej gospodarki. Myślę, że wzrost w 2014 roku sięgnie 3,5 proc. W 2013 to było zaś 1,9 proc.

- Którzy pracownicy najszybciej i najbardziej odczują poprawę koniunktury w swoich portfelach?
- To zatrudnieni w firmach, które sprzedają towary czy usługi za granicę, najszybciej ci z sektora przemysłowego. Jednak już w pierwszym kwartale tego roku pensje wzrosły o prawie 4 procent, a skoro inflacja wynosi niecałe 1 procent, to realnie jest więcej o ponad 3 procent.

* Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK, przyjechał do Bydgoszczy 9 kwietnia na zaproszenie Loży Bydgoskiej BCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bezrobotny
Ciekawe, co wymyślą "mądrzy POlitycy" i ekonomiści, jak Rosja zakręci nam kurki z gazem. Jak znam życie, odbije się to jak zwykle na najbiedniejszych. Teraz też oszczędzają na tych, co i tak nic nie mają i chcą ich zniszczyć biedą do końca.
a
aron
Język obcy jest zabawa, aby dowiedzieć się, żeby mogli komunikować się z różnych celów, a Preply jest tutaj z jego metody uczenia zabawy. Czy nauczyciele? Dołącz oferty pracy dla Nauczyciela ukraińskiego Szczecinie
t
to ja jędrek
przykład z Bydgoszczy-x  lat temu sprzedawaliśmy do  Rosji(wtedy ZSRR) tokarki,obrabiarki i inne maszyny.Naszym nie odpowiadał kurs i zażądali zapłaty w dolarach.Co robi Rosja?-odwraca się i kupuje za dolary tylko,że z Japoni najnowocześniejsze maszyny,a nasze zakłady już dawno nie istnieją.Tak samo jest teraz z mięsem i innymi art spożywczymi.Rosja podpisuje wielkie kontrakty min z Brazylią,a my jak zawsze z ręką w nocniku i to pełnym.Polska wiodący krzykacz świata-a tymczasem to ratlerek szczekający zza płotu
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska